1 grudnia 2016

Jak dbać o usta podczas mrozu?

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Usta nie mają gruczołów wydzielających sebum do tego naskórek na nich jest bardzo cienki. Nic więc dziwnego, że podczas zimy wymagają od nas nadzwyczajnej pielęgnacji i opieki.

Jak dbać o usta podczas mrozów

Podczas zimy codzienne używanie pomadki o naturalnym składzie to wręcz obowiązek. Nie trudno sobie wyobrazić skutki nie stosowania jej. Nasze usta będą popękane i obolałe. Nie będą wyglądały idealnie, a do tego skóra dostanie mocno w kość od niskich temperatur.

Musimy pamiętać o unikaniu produktów, które mają alkohol bo wysuszają skórę i podrażniają ją. Gdy mamy suche usta rezygnujemy też z kolorowych szminek czy pomadek lub błyszczyków, które jeszcze bardziej podkreślają uszkodzenia. Podczas zimna musimy również wstrzymać się od nawilżania ust śliną. Wtedy bardzo szybko pękają. Dlatego najlepszym sposobem ochrony ust podczas mrozu jest częste stosowanie pomadki, na którą przepis Wam tutaj podamy. Oczywiście możesz również kupić naturalną pomadkę jeśli nie masz ochoty jej robić.

Jak zrobić domową pomadkę

Gdy zrobisz ją chociaż raz to zaręczam, że będziesz ją robić już zawsze. Jest dużo tańsza i bardzo skuteczna. Świetnie nawilża usta i sprawia, że są aksamitne w dotyku. Do jej przygotowania będziemy potrzebować:

  • 6 łyżek oleju kokosowego
  • 2 łyżki wosku pszczelego w granulkach
  • 1 i pół łyżki barwnika (opcjonalnie) np. sproszkowanego buraka
  • 30 kropelek ulubionego olejku eterycznego np. świątecznego miksu cynamonu i pomarańczy

Przygotowanie jest bardzo proste. Wosk i olej kokosowy topimy w kąpieli wodnej. Warto też kupić sobie pojemniczki na pomadki, albo wykorzystać już jakiś, który mamy. Ta ilość składników powinna wystarczyć na 6 pomadek. Gdy składniki się roztopią opcjonalnie dodajemy jeszcze barwnik i aromat i szybko mieszamy. Następnie żwawo przelewamy do pomadek bo szybko zaczyna tężeć. Po godzinie czasu pomadki odpowiednio zastygną i będą gotowe do wykorzystania :)

Jak hartować skórę twarzy podczas zimy

Podczas zimy musimy dbać nie tylko o usta. Cała twarz jest odsłonięta i narażona na negatywne działanie zimnej temperatury na naszą skórę. Dlatego podczas zimy warto zahartować naszą twarz.

2016-12-01_123216

Podczas hartowania twarzy ważne jest utrzymanie jej w czystości. Najlepiej do tego stosować płyny micelarne – bez alkoholu! Przed wyjściem na dwór stosuj kremy o naturalnym składzie, ale pamiętaj by nakładać je na ok. 30 minut przed wyjściem aby woda w nich zawarta zdążyła wyparować. Dobrym zabezpieczeniem jest również sam makijaż, który chroni skórę przed bezpośrednim kontaktem z wodą, zimnym wiatrem i powietrzem. Jeśli wracasz z niskich temperatur nie myj twarzy od razu ciepłą wodą – to samo dotyczy dłoni. Odczekaj chwilę, albo zrób to w chłodnej wodzie.  Trzeba również zadbać o to by skóra miała dostatecznie dużo witamin i substancji, które zregenerują jej stan. Dobrym kosmetykiem podczas zimy jest masło shea.