Dajesz psu surowe mięso? Zwróć uwagę na ważną rzecz!

Zwierzęta Data publikacji: 05 września 2022

Wiele osób decyduje się na podawanie swoim pupilom surowego mięsa. Ma to dostarczyć im bardziej naturalnego pokarmu i sprawić, że dieta naszych psów będzie zdrowsza. Karmiąc psa surowym mięsem musimy jednak pamiętać o pewnych zagrożeniach.

Uważaj na zarazki

Surowe mięso zawiera zarazki, które mogą wywoływać różne choroby. Co prawda bardzo rzadko na nie zapadamy, ale to dlatego, że zwykle mięso poddajemy obróbce termicznej. Przygotowując posiłek dla psa tego jednak nie robimy.

Dlatego jeśli mamy zamiar karmić psa surowym mięsem, to przede wszystkim musimy zadbać o jego jakość. Najlepiej, aby było to mięso świeże pochodzące od sprawdzonych sprzedawców. Po zakupieniu powinno być ono prawidłowo przechowywane, czyli w lodówce. Temperatura nie powinna przekraczać 5 stopni, a więc układamy je w najchłodniejszym miejscu w lodówce.

Jeśli mrozimy mięso, to nie powinniśmy rozmrażać go na blacie, bo sprzyja to rozwojowi bakterii. Mięso rozmrażamy w lodówce, dlatego musimy pamiętać o tym, aby wyjąć je odpowiednio wcześniej z zamrażarki i przełożyć do lodówki. Najlepiej włożyć je do miski, bo podczas rozmrażania mogą wyciekać z niego soki, które mogą przedostać się przez dziurki w woreczkach do mrożenia.

Słyszeliście o zanieczyszczeniach krzyżowych? To przenoszenie bakterii z jednych produktów na inne. Dlatego do przygotowywania mięsa powinniśmy używać osobnych desek i noży. Nie kładź ich bezpośrednio na blacie, na którym mogą znajdować się już zarazki.

Naczynia, z których je pies powinny być myte po posiłku, który zawiera surowe mięso. Powinny być też oddzielone od czystej wody do picia, tak by posiłek nie zanieczyścił wody i nie powodował do rozwoju bakterii w niej.

Pies powinien zjeść posiłek od razu, tak by surowe mięso nie przebywało zbyt długo w temperaturze pokojowej. Jeśli pies nie zje swojego obiadu, to niestety będziemy musieli go wyrzucić. Nie możemy pozostawić go i podać mu go później, jeśli zawiera surowe mięso.

Podobne artykuły