Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego trzeba to robić i jak często?

Motoryzacja Data publikacji: 05 lipca 2021

Wakacje to czas częstych wycieczek samochodowych, dlatego już teraz, przed dłuższą wyprawą, dobrze jest sprawdzić stan naszej klimatyzacji. Regularne czyszczenie zapobiega namnażaniu się bakterii, które nie dość, że są niebezpieczne dla zdrowia, to dodatkowo mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Wszystko to, negatywnie wpływa na komfort jazdy i skutecznie obniża naszą radość z podróży.

Klimatyzacja, czyli wewnętrzny układ chłodzenia, to nieskomplikowany w budowie system. W jej skład wchodzą; skraplacz, kompresor, parownik z wiatrakiem oraz zawór rozprężający. Jak działa? W skrócie: po uruchomieniu samochodu gaz trafia do sprężarki, gdzie zwiększa się ciśnienie jego przepływu i temperatura. Następnie gaz przechodzi do skraplacza, a w nim oddzielane jest ciepło od substancji chłodzących. Tutaj też następuje zamiana gazu w ciecz. Kolejny krok to osuszacz, który niweluje wilgoć i zanieczyszczenia. Na końcu jest parownik odpowiedzialny za regulację temperatury i chłodzenie powietrza przepływającego do kanałów wentylacyjnych.

Czym jest odgrzybianie klimatyzacji?

Czynność ta polega na wybiciu zarodków pleśni, które mogą zalegać w układzie wentylacyjnym samochodu. Najlepiej nie skupiać się na samym parowniku, ale zdezynfekować wszystkie nawiewy, nagrzewnicę oraz wnętrze układu mieszania. Aby poprawnie odgrzybić klimatyzację, należy użyć środków dezynfekcyjnych, najlepiej na bazie izopropanolu. Inny sposób, to skorzystanie z maszyny ozonującej.

Co, ile odgrzybiać klimatyzację?

Najrozsądniej zabieg ten wykonać raz do roku, na wiosnę. Lepiej nie czekać, aż pojawi się nieprzyjemna woń, gdyż może to oznaczać usterkę układu. Regularność pozwoli nam zapobiegać rozwojowi grzybni. Alergikom zaleca się robić przeglądy częściej, aby uniknąć dodatkowych powikłań oddechowych. Watro także zainteresować się tematem przy zakupie auta używanego, ponieważ często nie jesteśmy w stanie określić, kiedy klimatyzacja była czyszczona ostatnim razem.

Jak odgrzybić klimatyzację w aucie?

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie klimatyzacji. Po pierwsze musimy zdecydować, czy oddajemy auto w ręce specjalistów, czy bierzemy się za samodzielne odgrzybianie. Druga metoda jest bardziej popularna, ze względu na wygodę i stosunkowo niewielkie koszty. Oszczędzamy także czas, ponieważ nie musimy odstawiać pojazdu do warsztatu, a zabieg wykonujemy w dogodnym dla nas momencie.

Podstawą czyszczenia klimatyzacji jest zakup odpowiednich preparatów. Najbardziej powszechne na rynku to pianki i granaty. Te pierwsze dają lepszy efekt, ale mało doświadczony użytkownik, może zalać elektronikę samochodową, dlatego na początek lepiej posłużyć się granatem. Cena dobrych środków to około 40-60 zł.

Jednak zanim zabierzemy się do roboty, należy bezwzględnie sprawdzić stan filtra kabinowego, ponieważ jeśli okaże się zapchany, bądź zniszczony, odgrzybianie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Następny krok, to wprowadzenie wybranego preparatu, na minutę- dwie, w miejsce, które najbardziej zasysa powietrze. Inna opcja, to czyszczenie od strony silnika, w kanałach nawiewowych. Ten sposób wymaga jednak większej precyzji i opanowania, gdyż środek musi trafić w okolice parownika, który jest najbardziej podatny na zagrzybienie.

Inne metody odgrzybiania klimatyzacji

Dla wymagających istnieją inne, dużo droższe sposoby czyszczenia klimatyzacji. Pierwszy to chemiczne odgrzybianie specjalnym urządzeniem, drugi to tak zwane ozonowanie.

Przy chemicznym czyszczeniu, urządzenie zostawiamy w aucie, włączamy klimatyzację w obiegu zamkniętym, a następnie zostawiamy zamknięty samochód na około piętnaście minut. Po tym czasie starannie wietrzymy samochód i gotowe. Po odgrzybianiu chemicznym należy pamiętać o tym, aby włączyć klimatyzację na kilka minut, w celu wydmuchania wszelkich pozostałości po chemikaliach.

Największą zaletą ozonowania jest brak stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. W tej metodzie przy pomocy promieni UV i wysokiego napięcia wytwarza się ozon, który po dotarciu do kanalików wentylacyjnych, zabija wszelkie grzyby i bakterie.

Decydując się na któryś z opisanych sposobów, należy wziąć pod uwagę również to, kiedy wstrzymać się z odgrzybianiem. Przede wszystkim warto odpuścić sobie „majstrowanie” przy klimie, gdy na dworze pada deszcz, jest mglisto bądź panuje duża wilgotność powietrza. Działanie w pośpiechu jest niewskazane, lepiej zarezerwować sobie wolny czas, tak aby nic nas nie nagliło. Przy odgrzybianiu, podstawą jest ciągły dopływ świeżego powietrza, dlatego zamknięte pomieszczenia typu garaż-odpadają.

Nabijanie klimatyzacji samochodowej

W każdym aucie wraz z upływem czasu maleje ilość czynnika chłodzącego. Jest to substancja, która odpowiada za obniżanie temperatury, a podczas pracy całego układu, może wydostawać się z niego różnymi sposobami. Niedobór czynnika powoduje niedostateczne chłodzenie, co w rezultacie prowadzi do szwanku klimatyzacji i późniejszych awarii. Rocznie, z w pełni sprawnego układu może ubywać około 10-15 procent czynnika, dlatego zaniedbanie serwisu, oznacza poważne konsekwencje dla całego układu. W związku z tym, zakłada się, że najbardziej optymalne jest odwiedzanie serwisu raz na 2-3 lata.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Dbanie o dobry stan techniczny klimatyzacji jest niezmiernie ważne, zwłaszcza gdy rozważamy zakup używanego auta. Jeżeli układ działa niepoprawnie, może mieć zgubny wpływ na silnik. Szczególnie w starszych rocznikach samochodów, klimatyzacja chodząca na najwyższych obrotach, powoduje znaczne obciążenie silnika. Czynność tą należy powierzyć wyłącznie autoryzowanemu warsztatowi. Dokładny i prawidłowy serwis powinien obejmować kontrolę ilości czynnika, sprawdzenie układu, ciśnienia, przewodów, temperatury, sprawności wentylatora, oraz wymianę oleju. Cena zależy od rodzaju czynnika. Jeżeli posiadamy stary typ, koszt wyniesie od 100 do 200 zł. Czynnik nowego typu, który jest bardziej ekologiczny, to zdecydowanie wyższe kwoty. Tutaj ceny mogą wahać się od 300 do nawet 1000 zł.

Podobne artykuły