Czym wyczyścić palniki od kuchenki gazowej?

Porady Data publikacji: 19 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2024-04-30

Czym wyczyścić palniki od kuchenki gazowej? Odpowiedzi na to pytanie szuka z pewnością każda perfekcyjna pani domu, która chce, aby jej płyta kuchenna wygląda jak nowa. Jest kilka niezawodnych sposób, aby doprowadzić do idealnego stanu brudne palniki. Sprawdź, które metody są najbardziej skuteczne. 

Jak wyczyścić palniki od kuchenki gazowej?

Jak wyczyścić palniki od kuchenki gazowej? To pytanie, na które musisz znać odpowiedź, jeżeli chce, aby płyta gazowa zawsze wyglądała perfekcyjnie. 

Podczas przyrządzania posiłku w kuchni, palniki gazowe stale narażone są na zabrudzenia. To normalne. Każdemu mogło przytrafić się doprowadzenie garnka z mlekiem czy innym składnikiem do kipienia. 

Czyszczenie palników wcale nie musi być żmudną czynnością, której trzeba poświęcać bardzo dużo czasu. Jest kilka trików i preparatów, z których możesz skorzystać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. 

Podstawowym sposobem na wyczyszczenie palników gazowych jest przygotowanie roztworu z octu i wody w proporcji 3:1. Mieszankę należy zagotować, doprowadzając ją do wrzenia, a następnie trzeba umieścić w niej zabrudzone palniki i pozostawić, aby bardzo dobrze się namoczyły. Najlepiej zostawić je tak długo aż roztwór będzie zupełnie zimny. Po tym czasie można przystąpić do czyszczenia palników szczoteczką kuchenną. Wszystkie zanieczyszczenia powinny zejść bez większych problemów. 

Środek do czyszczenia palników – preparaty, na które warto stawiać

Środek do czyszczenia palników znajdziesz w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Preparaty tego typu dostępne są w różnych wersjach, co pozwala na znalezienie idealnie dopasowanego do potrzeb, i przede wszystkim skutecznie działającego.

Przy wyborze środków do czyszczenia palników trzeba być niezwykle ostrożnym. Nie mogą one zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców domu, ale także nie powinny negatywnie wpływać na płytę gazową, z której korzystasz. Najskuteczniejsze są silne środki chemiczne, które mogą wywołać podrażnienia skóry, a nawet uszkodzić żeliwo, ale nie musisz z nich korzystać w zastosowaniu domowym. Zwykle stosowane są one w profesjonalnych kuchniach w restauracjach. Do domowego użytku najlepiej sprawdzą się preparaty o łagodnej formule, które działają słabiej, ale równie skutecznie. Trzeba jednak włożyć nieco więcej wysiłku w czyszczenie palników. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do dbania o palniki, dlatego nie będzie problemu z zakupem dedykowanego środka. Wszystkie informacje o tym, jak go zastosować znajdziesz na opakowaniu. 

Zobacz również: Kuchnia w stylu industrialnym – jak wcielić tę aranżację w życie?

Domowe sposoby na brudne palniki od kuchenki

Domowe sposoby na brudne palniki od kuchenki są niezawodne, bezpieczne i znane przez gospodynie domowe od lat. Warto z nich skorzystać, aby doprowadzić palniki kuchenne do idealnego stanu.

Czym wyczyścić palniki od kuchenki gazowej w domowych warunkach? Jeden sposób już przedstawiliśmy na początku artykułu, czyli mieszankę octu i wody w proporcji 3:1. To jednak niejedyny domowy sposób, z którego możesz skorzystać. Równie skuteczna jest pasta do czyszczenia wykonana z sody oczyszczonej (całe opakowanie) i niewielkiej ilości ciepłej wody. Gęstą mieszankę należy nałożyć na palnik i zostawić na kilka minut. Następnie powierzchnię palnika należy wyszorować szczoteczką kuchenną lub gąbką. Przed ponownym założeniem, elementy należy bardzo dokładnie wypłukać i osuszyć. 

Zobacz również: Lampy kuchenne – rodzaje, jak wybrać?

Brudne palniki wyczyścisz w domowym zaciszu, wykorzystując jeszcze jedną metodę. Potrzebny będzie do tego foliowy worek, do którego należy włożyć palniki i wlać 1-2 łyżeczki amoniaku. Całość trzeba szczelnie zamknąć i najlepiej pozostawić na całą noc na balkonie, aby nie wdychać niepotrzebnie drażniących oparów, które mogą się wydzielać. Pamiętaj, aby następnego dnia otwierać opakowanie w rękawiczkach ochronnych. Trzeba bardzo dokładnie wypłukać palniki pod bieżącą wodą i z równie dużą starannością je osuszyć. Dzięki temu nie będą rdzewiały. 

Masz wiele sposobów, dzięki którym możesz zadbać o idealny wygląd palników gazowych. Grunt to wykazywać się regularnością w sprzątaniu i nie doprowadzić do mocnego zabrudzenia czy zardzewienia palników. Na wszystkie zabrudzenia znajdzie się jednak sposób, czy to domowy, czy dedykowany środek chemiczny. 

Podobne artykuły