Czym jest ciemieniucha i co z nią robić?

Parenting Data publikacji: 19 grudnia 2015 / Aktualizacja: 2022-03-26

Ciemieniucha to problem, który spędza sen z powiek wielu młodym matkom. Jednak zupełnie nie ma czym się przejmować jeśli odpowiednio z nią postępujemy.

Ciemieniucha to po prostu łojotokowe zapalenie skóry i chociaż brzmi poważnie to jest to coś naturalnego w wieku niemowlęcym. Zazwyczaj występuje na główce dziecka, chociaż może zejść niżej. Nie ma jednak czym się przejmować, trzeba zwrócić jej tylko trochę więcej uwagi.

Ciemieniucha nieleczona może utrzymywać się potem bardzo długo. Zdarza się, że nawet w wieku przedszkolnym dzieci mogą ją jeszcze mieć. Wtedy jest znacznie trudniej ją usunąć.

Co robić z ciemieniuchą?

Powiem tak jak robiłam to ze swoimi dziećmi. Jest to bardzo proste, wystarczy kupić dwie rzeczy. Miękką szczoteczkę do wyczesywania ciemieniuchy, najlepiej z naturalnego włosia oraz olej kokosowy.

Przed każda kąpielą natrzyj dziecku główkę olejem kokosowym, a następnie dokładnie wyczesz. Potem możesz wykąpać dziecko :) Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Musisz to robić codziennie, a z czasem zobaczysz jak ciemieniucha zaczyna schodzić razem z wyczesywaniem, aż w końcu zniknie całkowicie.

Podobne artykuły