Czym jest aplikacja ZASZCZEPIENI?

Technologie Data publikacji: 2021-01-28

Zarówno w App Store jak i Google Play pobrać można aplikację „Zaszczepieni” stworzoną przez Centrum e-Zdrowia. Centrum e-Zdrowia jest odpowiedzialne za realizację projektów IT kluczowych dla funkcjonowania obszaru ochrony zdrowia w Polsce.

Czemu służy aplikacja Zaszczepieni?

Gdy zaszczepimy się na COVID-19 możemy otrzymać potwierdzenie szczepienia w postaci kodu QR, który możemy zeskanować w aplikacji Zaszczepieni.

Zadaniem tej aplikacji Ministerstwa Zdrowia jest możliwość zweryfikowania szczepienia przeciw COVID-19. Umożliwia też identyfikację tożsamości właściciela kodu.

Aplikacja jak na razie posiada dużo negatywnych ocen. Pod wątpliwość użytkownicy poddają przede wszystkim przydatność tej aplikacji. Centrum e-Zdrowia tłumaczy, że jest ona głównie skierowana dla szpitali i przychodni. Jednak sugeruje możliwość samodzielnego sprawdzenia czy osoby, które przychodzą do nas na domówkę są zaszczepione i nie podlegają limitom.

Aplikacja wyświetla jedynie to co napisane jest na kartce z kodem, który osoby zaszczepione otrzymały po drugiej dawce. Nie zapamiętuje tych informacji, jedynie potwierdza ich autentyczność.

Podobne artykuły