Czym grozi nieprzestrzeganie kwarantanny domowej?

Zdrowie Data publikacji: 09 marca 2020

W Polce w obecnej chwili objętych jest kwarantanną domową ponad 4000 osób. Nie mogą one opuszczać miejsca kwarantanny. Minister Zdrowia oświadczył, że ma ona sens. Obecnie wszystkie nowo wykryte przypadki koronawirusa w Polsce zachodzą u osób odbywających kwarantannę. Łukasz Szumowski twierdzi tez, że gwałtowny wzrost zarażeń we Włoszech spowodowany jest tym, że obywatele kwarantanny nie przestrzegali i wychodzili z domów.

Wiele osób zastanawia się czy za przerwanie kwarantanny domowej grożą im jakieś konsekwencje. Warto jednak wspomnieć na wstępie, że jeśli jesteśmy nią objęci to powinniśmy ją utrzymać, dla siebie, bliskich i innych ludzi. To bardzo ważne.

Konsekwencje przerwania kwarantanny domowej

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski udzielając wywiadu dla gazeta.pl oznajmił, że przerwanie kwarantanny grozi więzieniem. Nie możemy wychodzić w tym czasie z domu, nawet do sklepu po bułki czy z psem na spacer. Nie musimy martwic się o jedzenie. Jego dowożeniem zajmuje się wojewoda.

Musimy pamiętać, że utrzymanie kwarantanny to duża odpowiedzialność, zarówno za siebie, jak i innych, których podczas takiego niewinnego wyjścia możemy zarazić.

Duży wpływ na rozwój epidemii koronawirusa mają nie tylko same Państwa i Służby Medyczne, ale również sami obywatele jako podstawowe jednostki społeczne. Odpowiedzialne działanie, stosowanie się do zaleceń i dbanie o to by nie zarazić innych, powinno być dla nas każdego w tej chwili priorytetem.

Przeczytaj również

  1. Jak poprawnie myć ręce
  2. Jak się chronić przed koronawirusem

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły