Czym czyścić piano black „plastik fortepianowy” w samochodzie?

Motoryzacja Data publikacji: 29 lipca 2021 / Aktualizacja: 2024-04-29

Plastik fortepianowy „piano black” w samochodzie wygląda dostojnie i elegancko. Problemy jednak powstają podczas jego użytkowania. Każde dotknięcie go palcem pozostawia widoczny ślad, co nie wygląda już estetycznie. Podczas czyszczenia go zwykłymi chusteczkami przeznaczonymi do kokpitu pozostają zamazy. Dlatego do jego czyszczenia trzeba podejść inaczej.

Czyszczenie plastików „black piano”

Podczas czyszczenia plastiku fortepianowego należy używać delikatnych materiałów, gdyż wszelkie pozostawione na nim rysy będą bardzo dobrze widoczne. Najlepiej korzystać do tego celu ze ściereczek z mikrofibry. Zwykłe papierowe ręczniki również mogą pozostawić mikrorysy, a dodatkowo po ich użyciu pozostaje „biały kurz”, który bardzo mocno jest widoczny na czarnych elementach dekoracyjnych kokpitu wykonanych z czarnego szklącego się plastiku.

Do czyszczenia wnętrz wykonanych z tego materiału znajdziemy specjalne środki. W sklepach możemy kupić również zestawy, w skład których oprócz samego środka wchodzą jeszcze specjalne ściereczki, które nie zarysują powierzchni. Jeśli jednak nie jesteśmy w ich posiadaniu, możemy poradzić sobie za pomocą tego, co mamy w domu.

W pierwszej kolejności należy przygotować ściereczkę z mikrofibry. Najlepiej, aby była to zupełnie nowa ściereczka, która nie była wcześniej używana do czyszczenia innych powierzchni. Mogłaby wtedy zebrać zanieczyszczenia, które następnie doprowadzą do powstania rys na plastikach „black piano”. Są one bardzo delikatne i rysy powstają na nich bardzo łatwo. Dlatego też ściereczki nie dociskamy mocno do powierzchni podczas czyszczenia.

Świetnym rozwiązaniem są ściereczki z ultramikrofibry, które służą do bezsmugowe i bezpyłowego czyszczenia powierzchni każdego rodzaju. Ściereczki te podczas sprzątania jednocześnie polerują powierzchnię. Stosuje je choćby do tak delikatnych powierzchni, jak ekrany telewizorów czy błyszczące obudowy urządzeń np. konsol do grania.

Podczas czyszczenia taką ściereczką nie musimy korzystać z żadnych środków chemicznych. Wystarczy lekko ją zwilżyć, a następnie wyczyścić plastiki piano black ruchem odbywającym się w jedną stroną. W przypadku, gdyby zabrudzeń nie udało się pozbyć samą wodą, można wykorzystać niewielką ilość płynu do mycia okien, który nie pozostawia na czyszczonej powierzchni smug. Wykorzystać możemy również środek do czyszczenia ekranów, jeśli mamy taki w domu.

Jak odnowić porysowane plastiki „piano black”?

Czarne szkliste plastiki stały się ulubionym materiałem wykończenia wnętrza samochodu przez producentów. Dają one uczucie przebywania we wnętrzu klasy premium. Okazuje się jednak, że w codziennym użytkowaniu są one bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Pozostają na nich odciski palców. Bardzo mocno widoczny jest kurz, a podczas czyszczenia łatwo się rysują. Dlatego wielu kierowców przestało darzyć je sympatią.

Warto jednak wiedzieć o tym, że plastiki tego typu można regenerować. Dlatego, jeśli rysy są na nich już mocno widoczne i zaczynają nam przeszkadzać, warto je odnowić. Polerowaniem ich zajmują się firmy auto detailingowe. Oczywiście możemy podjąć się tego zadania samodzielnie, stosując kosmetyki dostępne na rynku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to proste i jeśli nie mamy doświadczenia, bardzo trudno będzie nam osiągnąć zamierzony efekt, a możemy wręcz nawet pogorszyć wygląd plastików piano black.

Podobne artykuły