Czy wymieniliście już opony na zimowe? To najwyższy czas!

Motoryzacja Data publikacji: 25 października 2020 / Aktualizacja: 2022-02-21

Czekacie z wymianą opon letnich na zimowe na pierwsze przymrozki, a może pierwszy śnieg? To bardzo źle. Opony letnie już przy obecnych temperaturach mogą się nie sprawdzić. Musisz jak najszybciej wymienić je na zimowe!

Kiedy wymienić opony na zimowe

Aby wiedzieć kiedy dokładnie należy wymienić opony na zimowe musimy po prostu śledzić zmianę pogody. Na oponach zimowych powinniśmy jeździć już w momencie, gdy temperatura w ciągu dnia nie przekracza 7 stopni Celsjusza. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę.

Opona zimowa różni się od letniej i chociaż wygląda podobnie, to jest ona wykonana z zupełnie innej mieszanki gumy. Dlatego jest ona w stanie zapewnić odpowiednie właściwości przy niskich temperaturach, czego opony letnie zrobić nie potrafią. Są one dostosowane do poruszania się po gorącej nawierzchni dróg nagrzanych letnimi upałami.

Dlatego jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich i bliskich, zmień opony na zimowe. Ciekawym rozwiązaniem, które można przemyśleć są też coraz bardziej popularne opony całoroczne, które wiążą się z jedną inwestycją, zamiast zakupem dwóch kompletów opon.

[adopony]

Jak kupić używane opony?

Jeśli zamierzasz kupić używane opony pamiętaj o tym, że chociaż opona może wyglądać dobrze to jednak jej wiek może ją dyskwalifikować. Tak naprawdę nie powinniśmy już jeździć na oponach, które są starsze niż 5 lat. Bieżnik nie powinien być też mniejszy niż 1.6 mm. W sklepach za kilkanaście złotych można zakupić testery bieżnika. Warto również obejrzeć oponę czy guma nie jest już popękana. Jeśli widoczne są na niej „pajączki” lepiej sobie taką sztukę odpuścić.

Jak sprawdzić wiek opony?

Wiek opony można bardzo łatwo sprawdzić. Jest to po prostu na niej napisane. Musisz odnaleźć na oponie ciąg liter DOT. Ciąg czterech cyfra zazwyczaj zawarty w ramce wskazuje na jej wiek. Jeśli ma on trzy cyfry oznacza to, że opona jest już antykiem i pochodzi z lat 90-tych.

Dwie pierwsze cyfry informują w jakich tygodniach roku opona została wyprodukowana, a dwie ostatnie cyfry to końcówka roku. Na zdjęciu powyżej widzimy 1314. Oznacza to, że opona została wyprodukowana w 13 tygodniu 2014 roku. Jest już więc dość leciwa i nie powinniśmy jej kupować., chociaż na zdjęciu prezentuje się ładnie.

Podobne artykuły