Czy trzeba włączyć kierunkowskaz, gdy znajdujemy się na pasie do skrętu?

Motoryzacja Data publikacji: 03 kwietnia 2023

Czy w sytuacji, gdy znajdujemy się na pasie do skrętu w jedną stroną, powinniśmy włączyć kierunkowskaz? Brak kierunkowskazów podczas zmiany kierunku jazdy jest dużym problemem. Wówczas inni uczestnicy ruchu nie wiedzą, jak zamierzamy się zachować. Może to potencjalnie powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.

Jednak w takiej sytuacji, inni kierowcy teoretycznie powinni wiedzieć co zamierzamy. Skoro znajdujemy się na pasie, na którym możemy pojechać tylko w lewo lub w prawo, to nasze intencje są znane. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć włączenie kierunkowskazu? Zobaczmy, co na to przepisy.

Źródłem jest dla nas Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 „Prawo o ruchu drogowym”, a dokładnie artykuł 22 „Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu; zakazy zawracania; jazda na suwak”.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Przepisy mówią jednoznacznie. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Dlatego, nawet korzystając z pasa do skrętu musimy taki zamiar sygnalizować, w przeciwnym wypadku narażamy się na mandat karny za niesygnalizowanie zamiaru skrętu.

Podobne artykuły