Czy po przejechaniu progu zwalniającego ograniczenie dalej obowiązuje?

Motoryzacja Data publikacji: 2019-01-23

fot. By Goodstuff82Praca własna, Domena publiczna, Link

Przed progami zwalniającymi znajduje się ograniczenie prędkości. Czy po pokonaniu progu ograniczenie prędkości zostaje odwołane? Wielu kierowców się nad tym zastanawia nic więc dziwnego, że poseł Józef Lassota postanowił w tej sprawie zgłosić interpelację, na którą odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Infrastruktury. Jesteście ciekawi jak brzmi odpowiedź?

Czy próg zwalniający znosi ograniczenie prędkości

Przed progiem znajduje się znak B-33 narzucający ograniczenie prędkości, a za progiem nie ma żadnego znaku odwoławczego. Czy w takiej sytuacji dalej musimy stosować się do ograniczenia prędkości?

Przypominamy, że ograniczenie prędkości może odwołać znak B-34 „Koniec ograniczenia prędkości” lub znak B-42 „Koniec zakazów”. Ograniczenie prędkości może odwołać również kolejny znak B-33, który wskazuje na nową prędkość lub przez skrzyżowanie. Przy skrzyżowaniu warto jednak pamiętać, że nie każde połączenie się dróg jest skrzyżowaniem. Skrzyżowaniem jest przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie. Dlatego np. połączenie drogi z drogą gruntową lub dojazdową do posesji nie jest skrzyżowaniem. Kolejna bardzo ważna rzecz to to, że przy połączeniach dróg o dwóch jezdniach znaki nie są odwoływane,jeśli skrzyżowanie występuje po lewej stronie i nie ma połączenia z jednią po prawej stronie.

Dowiedzmy się jednak jaka jest odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury. Stanowisko jest jednoznaczne. Przepisy dotyczące odwołania ograniczenia prędkości każdemu kierowcy powinny być znane, a próg zwalniający nie odwołuje żadnego zakazu. Czyli przekraczając próg zwalniający musimy stosować najprostszą zasadę. Jeśli znak ograniczenia prędkości za progiem nie został odwołany to ograniczenie obowiązuje do najbliższego skrzyżowania dróg. 

Źródło artykułu: https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/czy-prog-zwalniajacy-odwoluje-ograniczenie-predkosci-minister-wyjasnia

Podobne artykuły