Czy po ochlapaniu przez samochód można ubiegać się o odszkodowanie?

Motoryzacja Data publikacji: 08 listopada 2018

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek, że przejeżdżający obok samochód ochlapał Was wodą z kałuży? Jeśli tak, w takiej sytuacji możecie ubiegać się o odszkodowanie. Zniszczona w ten sposób nie tylko może zostać Twoja odzież, ale również urządzenia elektroniczne, które często mamy przy sobie. Praktycznie każdy z nas ma ze sobą telefon, nie rzadko też nosimy laptopa czy tablet.

Odszkodowanie po ochlapaniu pieszego przez samochód

Jest to temat, który wkrótce będzie dość popularny. Warz z jesienią zbliża się okres deszczowych dni, a na ulicach pojawią się kałuże. Nieostrożni kierowcy przypadkiem, a nawet celowo mogą nas ochlapać. Gdy tak się stanie musimy wyprać ubrania, często nawet w pralni chemicznej aby pozbyć się plam z oleju i błota, które znajduje się na ulicy. Czasem ubranie jest już tylko do wyrzucenia, a do tego uszkodzony może zostać sprzęt elektroniczny, który mamy ze sobą.

W takiej sytuacji od kierującego pojazdem możemy ubiegać się o odszkodowanie. Gdy nasza strata wynosi powyżej 525 zł jest to już przestępstwo, które ścigane jest z urzędu. Musimy jednak udowodnić, że ochlapanie było wynikiem celowego działania kierowcy. Poniżej tej kwoty to wykroczenie. Aby to zrobić należy:

  1. Zapamiętać numery rejestracyjne samochodu
  2. Najlepiej znalezienie świadka zdarzenia i zapisanie jego numeru telefonu
  3. Udać się na Policję w celu zgłoszenia zajścia

W pierwszym etapie dojdzie do kontaktu w celu ugodowego załatwienia sprawy, ale jeśli tak się nie stanie możemy wystąpić do sądu. Pamiętaj jednak, że liczą się tutaj dowody. Zniszczone ubrania nie powinny być wcześniej wyprane, ważne będą też relacje świadków. Policja postara się ustalić z kierowcą czy zajście miała charakter celowy, czy był to tylko przypadek. Ustalona zostanie również wartość odszkodowania, ale oczywiście kierowca może nie przyznać się do celowości popełnionego czynu.

W takiej sytuacji należy zastanowić się czy warto jest iść ze sprawą do sądu. Jeśli zniszczone zostały w ten sposób nasze spodnie i kurtka warte kilkaset złotych okazać może się, że w sądzie przegramy, a obsługa prawna procesu będzie droższa niż samo odszkodowanie, które chcieliśmy uzyskać. Jeśli jednak zniszczenie było większe, został uszkodzony sprzęt warty kilka tysięcy złotych, niezbędny nam do pracy i zawierający np. bardzo istotne służbowe informacje, to w takiej sytuacji warto zastanowić się czy nie lepiej walczyć w sądzie. Odszkodowanie zależy bowiem od poniesionych przez nas strat.

Podobne artykuły