Czy picie kawy jest dla nas zdrowe?

Zdrowie Data publikacji: 13 lipca 2016 / Aktualizacja: 2017-01-09

Tematem na pewno będą zainteresowani wszyscy kawosze, do których i ja należę. Uwielbiam pić kawę i połykam dziennie przynajmniej trzy filiżanki tego trunku. Czy to nie zdrowe, czy to za dużo? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie :)

DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Zacznijmy od tego co nas pewnie najbardziej interesuje czyli od zalet picia kawy. Później przejdziemy do minusów i podsumujemy temat aby ostatecznie zadecydować czy warto pić kawę czy nie i czy jest to zdrowe!

Zalety picia kawy

Odchudzanie – kawa wspomaga odchudzanie. Kofeina zawarta w kawie pomaga zapanować łaknienie i wspomaga termogeneze organizmu. Termogeneza to procesy fizjologiczne i metablizczne zachodzące w organizmie związane z regulacją temperatury ciała.

Senność – filiżanka kawy potrafi postawić na nogi i pozwala wrzucić organizmowi drugi bieg gdy ten jest zmęczony niewystarczającą ilością snu. Oczywiście nie można tego robić stale, ale w sytuacjach awaryjnych jest dobrym pomysłem.

Antydepresant – kawa zwiększa ilość dopaminy i serotoniny co sprawia, że działa na nas jak naturalny lek antydepresyjny. Dlatego osoby pijące regularnie kawę rzadziej zapadają na depresję.

Starzenie się – kawa spowalnia procesy starzenia. Wszystko dzięki wolnym rodnikom, dlatego jest też smacznym eliksirem młodości.

Znamy już zalety, na następnej stronie poznacie wady picia kawy.

Wady picia kawy

Wypłukiwanie magnezu i wapnia – kawa wypłukuje z naszego organizmu magnez i wapń powodując jego niedobory. Ale wystarczy oczywiście po prostu zacząć więcej go spożywać w produktach, które jemy codziennie więc tą wadę można szybko zneutralizować.

Wrzody żołądka – kawa może powodować wrzody żołądka przez nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego.

Podnosi ciśnienie – dla ludzi o małym ciśnieniu będzie to zaletą, ale jeśli cierpisz na nadciśnienie to powinnaś zrezygnować z picia kawy.

Czas podsumowania

Zacznijmy jeszcze może od kwestii takiej: wszystko to dotyczy kawy naturalnej z ziaren. Kawa rozpuszczalna to syntetyczny produkt, którego ja nie uznaję za trawę i produkowana jest z najgorszych ziaren, których w innej postaci nie dałoby się sprzedać. Jest też w dużym stopniu przetworzona i zawiera wiele niezdrowych dodatków chemicznych. Za najzdrowszą kawę uważa się kawę zieloną, ale ja uważam, że kawa mielona w zupełności nam wystarczy :)

Rekapitulując, moim zdaniem zalety przewyższają w tym przypadku wady i dlatego dalej będę sięgać po filiżankę mojej lubionej kawy. A Ty?

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły