Czy na sygnalizacji kierunkowej ze strzałką w lewo można zawracać?

Motoryzacja Data publikacji: 04 sierpnia 2019 / Aktualizacja: 2023-12-06

Czy można zawracać na strzałce w lewo? Obserwując to co dzieje się na drogach można wysnuć wniosek, że wielu kierowcom sygnalizacja kierunkowa sprawia jeszcze spory problem. Odpowiedź natomiast jest bardzo prosta. Na skrzyżowaniu kierunkowym nie można zawracać na strzałce w lewo. Za złamanie tego przepisu grozi nam mandat w wysokości 250 zł i 5 punktów karnych. Oczywiście w niektórych sytuacjach można zawrócić, ale strzałka powinna w tej sytuacji posiadać drugą odnogę zwróconą w dół.

Sygnalizacja kierunkowa – na strzałce w lewo nie można zawracać

Nie bez powodu skrzyżowanie to nazywamy kierunkowym. Oznaczenie kierunków jazdy sprawia, że skrzyżowanie staje się bezkolizyjne. O ile wszyscy będą tych przepisów przestrzegać. Dlatego zawrócenie na strzałce w lewo może skończyć się kolizją i jest sytuacją, która wprowadza niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego zapamiętajmy prostą zasadę poruszania się skrzyżowaniu kierunkowym. Jedziemy zawsze tylko w tym kierunku, który wskazuje strzałka na sygnalizacji.

Sygnalizacja pozioma

Warto pamiętać o tym, że jeśli wjeżdżamy na skrzyżowanie, które nie jest skrzyżowaniem kierunkowym, ale znajdują się znaki poziome na jezdni w postaci strzałek, to na strzałce w lewo w tej sytuacji możemy zawrócić. Chyba, że zawracanie będzie zabronione znakiem pionowym B-23.

W tej sytuacji można zawrócić na strzałce w lewo.
W tej sytuacji nie można zawrócić. Zabrania znak B-23. Zabronić może też sygnalizacja kierunkowa.

Podobne artykuły