Czy na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy użyć kierunkowskazu?

Kategoria: Motoryzacja
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-05-14

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym oznaczone jest tablicą T-6. Wskazuje ona przebieg drogi z pierwszeństwem. Jest ona wówczas zaznaczona grubszą linią. Drogi podporządkowane oznaczone są cieńszymi liniami.

Układ dróg oczywiście może wyglądać różnie w zależności od układu skrzyżowania. Pytanie, czy w przypadku poruszania się po takiej drodze z pierwszeństwem przejazdu, powinniśmy stosować kierunkowskaz?

Czy na pierwszeństwie łamanym trzeba użyć kierunkowskazu?

Kierowcy mają na ten temat różne teorie. Niektórzy uważają, że w przypadku poruszania się po drodze z pierwszeństwem i nie zjeżdżamy z niej, kierunkowskazu używać nie trzeba. Jest to jednak błędem, a jasną odpowiedź na ten temat daje nam ustawa „Prawo o ruchu drogowym”.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Art. 22. Prawo o ruchu drogowym

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym jest takim samym skrzyżowaniem jak inne. Jeśli więc zmieniamy kierunek jazdy w prawo lub w lewo, to musimy to zasygnalizować. Nawet jeśli tamtędy przebiega droga z pierwszeństwem. Jadąc na wprost, nie musimy używać żadnego kierunkowskazu.

Pamiętajmy o tym, że sygnalizujemy zawsze zmianę kierunku ruchu. Jeśli droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a my jedziemy nią, to również zmieniamy kierunek ruchu w lewo i musimy to zasygnalizować, tak by inni kierowcy byli świadomi tego, co zrobimy na drodze. Nie ma więc żadnego znaczenia to, czy zmiana kierunku ruchu przebiega wraz z pierwszeństwem, czy nie. Sygnalizowanie jego zmiany jest konieczne i wynika wprost z przepisów prawa o ruchu drogowym.

Podobne artykuły