Czy na banknotach może znajdować się koronawirus?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-03-24

Ministerstwo Rozwoju rozesłało wiadomość, w której możemy przeczytać, że na banknotach i monetach przekazywanych z rąk do rąk może znajdować się koronawirus. Dlatego płatności gotówką najlepiej ograniczyć, a skorzystać w tym czasie z płatności bezgotówkowych. Chcielibyśmy podpowiedzieć Wam w jaki sposób możecie płacić.

Pamiętaj o tym, że karty płatnicze i telefon warto regularnie dezynfekować i robić to zawsze po powrocie ze sklepu. Pamiętaj, że jeśli musisz skorzystać z terminala do wpisaniu pinu, to najlepiej mieć jednorazowe rękawiczki do tego przeznaczone lub żel antybakteryjny, którym po tej czynności zdezynfekujemy dłonie. Nigdy nie wiemy, kto wcześniej tego terminala dotykał i kiedy był on ostatnio dezynfekowany.

Jak płacić bezgotówkowo

Apple Pay i Android Pay

Wszystkie telefony z systemem Android i iOS jeśli mają NFC, mogą być wykorzystane do płatności zbliżeniowych. Wystarczy do aplikacji Apple Pay lub Android Pay dodać naszą kartę płatniczą. Następnie gdy będziemy w sklepie zbliżamy telefon do terminala i ten zaksięguje płatność.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jest to wygodne. Nie musimy dotykać dodatkowo portfela i kart płatniczych. W Apple Pay nie mamy również limitu transakcji, więc nie musimy dotykać terminala aby wpisać PIN. W Google Pay ograniczenie dla transakcji zbliżeniowych istnieje i trzeba podać kod PIN.

BLIK

Płatność blikiem dostępna jest w bankach Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa i Noble Bank.

Zaletą tej formy płatności jest to, że nie musimy dotykać terminala. Przy kasie podajemy kod z aplikacji BLIK, jest ona też zintegrowana z wieloma aplikacjami banków i nie trzeba nawet nic dodatkowo instalować. Po podaniu kodu na telefonie akceptujemy płatność i gotowe. Zapłaciliśmy bez dotykania terminala.

Płatność kartą

Oczywiście jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe, dla wielu główną formą płatności jest karta. Ja jednak staram się jej unikać. Dlatego, że przy większych kwotach wymaga kontaktu z terminalem. Jeśli jednak nie macie innego wyjścia to pamiętajcie o zabezpieczeniu się przed możliwością zarażenia koronawirusem, właśnie za pośrednictwem terminala płatniczego.

MasterCard podniósł limit płatności zbliżeniowych bez PIN-u

MasterCard podniósł limit transakcji niewymagających podania PIN-u do 100 zł. Działa to od 20 marca. Dlatego do tej kwoty kartą MasterCard możecie płacić nie dotykając w ogóle terminala. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sklep od razu będzie miał wprowadzone te zmiany w swoim terminalu bo wymaga to aktualizacji oprogramowania.

Visa również podniosła limit do 100 zł

Musicie jednak zadzwonić do swojego banku, z którego macie kartę Visa i dowiedzieć się, kiedy będziecie mogli skorzystać z podniesionego limitu płatności zbliżeniowych bez podania PIN-u.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły