Czy można wyburzyć ścianę nośną?

Wnętrza Data publikacji: 24 kwietnia 2016

DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Przy planowaniu remontu snujemy wiele planów. A może by tak połączyć kuchnię z salonem? Wtedy okazuje się, że dzieli je ściana nośna i przekonani tym, że nie możemy jej wyburzyć, rezygnujemy z planu.

Nie zawsze jest to jednak takie oczywiste. Co prawda, nie w każdym wypadku możemy usunąć ścianę nośną, ale nie jest to całkowicie wykluczone. Przede wszystkim taką zmianę trzeba każdorazowo konsultować z architektem lub konstruktorem.

Należy również wykonać projekt przebudowy, jest to już czynność podchodząca pod prawo budowlane. Dlatego też musimy posiadać zgodę urzędu, a jeśli to nie nasz budynek, to też administratora budynku. Poparta musi być oczywiście planem przebudowy potwierdzonym przez architekta.

Następnie ścianę taką możemy wyburzyć i zastąpić podciągiem. Można go bardzo ładnie wkomponować w mieszkanie jako element dekoracyjny. Musi jednak być wbudowany bo będzie odbierał część obciążenia stropu, inaczej groziłby on zarwaniem. W niektórych przypadkach nawet może być konieczność postawienia metalowych lub żelbetonowych konstrukcyjnych słupów.

Jak widać sprawa nie jest łatwa i tania. Ale jest możliwa do realizacji. Więc jeśli Ci zależy na takiej przebudowie możesz sprawdzić czy jest to możliwe zanim całkowicie z tego zrezygnujesz. Pamiętaj jednak by nigdy nie robić tego na własną rękę.

Są przypadki, w których jednak sama możesz sobie na pytanie czy można ją wyburzyć. Jeśli w ścianie nośnej idą przewody wentylacyjne lub inne piony instalacyjne to wyburzenie takiej ściany staje się niemożliwe. Instalacje wodne i kanalizacyjne można jeszcze obudowywać więc tutaj jest jeszcze pole manewru.

Podobne artykuły