Czy można jeść, kierując samochodem?

Motoryzacja Data publikacji: 21 stycznia 2024 / Aktualizacja: 2024-01-25

Jedzenie w trakcie prowadzenia samochodu to temat, który w polskim prawie drogowym jest uregulowany w sposób szczegółowy. Zrozumienie tych regulacji jest kluczowe dla kierowców, aby uniknąć potencjalnych kar i zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

Czy można jeść podczas prowadzenia auta?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz jedzenia podczas jazdy dotyczy przede wszystkim kierowców zawodowych. W szczególności kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi inną osobę, nie wolno spożywać pokarmów w czasie jazdy. To obejmuje kierowców autobusów, minibusów, taksówek, a także motocyklistów przewożących pasażera.

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Kierowca samochodu osobowego, który nie jest taksówką, może jeść w czasie jazdy, nawet jeśli przewozi pasażerów. Podobnie, kierowcy ciężarówek przewożący pasażera w kabinie kierowcy mają prawo do spożywania pokarmów w trakcie jazdy.

Jeśli w pojeździe znajduje się tylko kierowca, może on legalnie jeść. To dotyczy większości sytuacji, w których kierowca podróżuje samochodem osobowym dla celów niekomercyjnych, na przykład podczas prywatnych wyjazdów.

Zgodnie z treścią art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy, przy czym nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy oraz kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Konsekwencje złamania przepisów

W przypadku złamania tych zasad kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 50 zł. Chociaż kara ta wydaje się symboliczna, warto pamiętać, że naruszenie przepisów drogowych może wiązać się z innymi konsekwencjami, na przykład zwiększonym ryzykiem wypadku z powodu rozproszenia uwagi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Choć jedzenie podczas jazdy w niektórych sytuacjach jest dozwolone, ważne jest, aby kierowcy pamiętali o zachowaniu ostrożności i skupieniu na drodze. Rozproszenie uwagi, nawet przez chwilowe zajęcie się jedzeniem, może znacząco zwiększyć ryzyko wypadku.

Podobne artykuły