Czy można dostać mandat za skrobanie szyby? Wielu kierowców na to się łapie!

Motoryzacja Data publikacji: 23 listopada 2018

Czy za zwykłe skrobanie szyby można dostać mandat? Jeśli nie znamy dobrze przepisów, można złapać się na pułapkę. Skrobanie szyby to rutyna w okresie zimy. Wstajemy rano i zazwyczaj śpieszymy się do pracy, a tutaj auto jest bardzo zimne i do tego szyby zamarznięte. Przechodzimy więc do skrobania, ale zanim to zrobimy robimy coś jeszcze za co już mandat możemy dostać.

Mandat za skrobanie szyby

Niestety, nieznajomość prawa szkodzi i nie możemy wytłumaczyć się tym, że o czymś nie wiedzieliśmy. Podczas skrobania najczęściej włączamy dodatkowo silnik, aby auto nagrzało się w środku i szyby dodatkowo odparowały. O ile samo skrobanie szyby z mandatem nie ma nic wspólnego, to jeśli dołączymy do tego włączony silnik podczas postoju to każe się, że mandat dostać możemy w wysokości od 100 zł do 300 zł..

W tej kwestii odsyłam was do Prawa o Ruchu Drogowym. Przejdźmy do artykułu 60. Mówi on o tym czego nam nie wolno, a jeden z punktów tego artykułu jasno wskazuje na to, że zabrania się:

pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym;
nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Teraz jeszcze musimy wiedzieć jak definiowany jest postój pojazdu. Jest to unieruchomienie pojazdu trwające dłużej niż jedną minutę. Oznacza to po prostu, postój samochodu z włączonym silnikiem jest wykroczeniem. Nie oznacza to jednak, że możemy nie odśnieżyć samochodu i powiedzieć, że nie udało nam się tego zrobić dokładnie bo auto było zimne, a przecież nie może stać z włączonym silnikiem. Za nieusunięcie śniegu z auta czy tablic rejestracyjnych lub lusterek grozi nam mandat w wysokości 500 zł.

Podobne artykuły