Czy można dostać mandat za skrobanie szyby? Wielu kierowców na to się łapie!

Czy za zwykłe skrobanie szyby można dostać mandat? Jeśli nie znamy dobrze przepisów, można złapać się na pułapkę. Skrobanie szyby to rutyna w okresie zimy. Wstajemy rano i zazwyczaj śpieszymy się do pracy, a tutaj auto jest bardzo zimne i do tego szyby zamarznięte. Przechodzimy więc do skrobania, ale zanim to zrobimy robimy coś jeszcze za co już mandat możemy dostać.

Mandat za skrobanie szyby

Niestety, nieznajomość prawa szkodzi i nie możemy wytłumaczyć się tym, że o czymś nie wiedzieliśmy. Podczas skrobania najczęściej włączamy dodatkowo silnik, aby auto nagrzało się w środku i szyby dodatkowo odparowały. O ile samo skrobanie szyby z mandatem nie ma nic wspólnego, to jeśli dołączymy do tego włączony silnik podczas postoju to każe się, że mandat dostać możemy w wysokości od 100 zł do 300 zł..

W tej kwestii odsyłam was do Prawa o Ruchu Drogowym. Przejdźmy do artykułu 60. Mówi on o tym czego nam nie wolno, a jeden z punktów tego artykułu jasno wskazuje na to, że zabrania się:

pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym;
nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Teraz jeszcze musimy wiedzieć jak definiowany jest postój pojazdu. Jest to unieruchomienie pojazdu trwające dłużej niż jedną minutę. Oznacza to po prostu, postój samochodu z włączonym silnikiem jest wykroczeniem. Nie oznacza to jednak, że możemy nie odśnieżyć samochodu i powiedzieć, że nie udało nam się tego zrobić dokładnie bo auto było zimne, a przecież nie może stać z włączonym silnikiem. Za nieusunięcie śniegu z auta czy tablic rejestracyjnych lub lusterek grozi nam mandat w wysokości 500 zł.

Skomentuj

Czy można dostać mandat za skrobanie szyby? Wielu kierowców na to się łapie!