Czego rodzice nie powinni robić – 5 błędów, które niszczą nasze dzieci

Parenting Data publikacji: 08 sierpnia 2016

Staramy się być dobrymi rodzicami, ale nie zawsze to co robimy jest dla dziecka najlepsze. Psycholodzy wyselekcjonowali najczęściej występujące toksyczne zachowania rodziców. Wybraliśmy i opisaliśmy dla Was pięć z nich. Zapoznajcie się z nimi i zastanówcie nad Waszym zachowaniem w niektórych momentach. Może warto to zmienić.

Untitled-1

1. Za mocna krytyka

Nasze ambicje i oczekiwania sprawiają, że często jako rodzice jesteśmy zbyt krytyczni dla naszych dzieci. Musimy pamiętać o tym, że one mają jeszcze inny sposób pojmowania świata niż my i nie do końca rozumieją naszych oczekiwań. Wydaje się nam, że robimy dobrze, że nasza krytyka sprawi, że zaczną coś robić lepiej lub zmienią swoje zachowanie, niestety w wielu przypadkach bywa inaczej.

Krytyka – ale z umiarem. Gdy stosujemy zbyt dużo krytyki wobec dzieci budzimy w nich uczucie niepewności, zmniejszamy poczucie własnej wartości i podważamy ich umiejętności. Jesteśmy dla dziecka wzorem – kimś na kim się wzorują, gdy mówimy im ciągle, że coś robią źle pomyślcie co muszą czuć w sobie. To tak jakby szef codziennie Wam mówił, że jesteście do niczego i nie nadajecie się do tej pracy.

2016-08-08_150121

Nie umiesz nie krytykować? Spróbuj zatem częściej chwalić aby uzyskać równowagę między tymi dwoma zachowaniami. Niech dziecko ma świadomość, że nie wszystko robi źle. Pochwal je, gdy zrobić coś dobrze. Jeśli nie wyjdzie mu do końca, zamiast krytyki użyj pochwały – „dobrze to zrobiłaś, ale nad tym elementem jeszcze musisz popracować…”.

Podobne artykuły