Co to jest Cynamon Cejloński. Ile kosztuje i gdzie go kupić?

Czym jest cynamon cejloński? Czy jest lepszy od zwykłego cynamonu, który możemy dostać w każdym sklepie spożywczym? Ile kosztuje i gdzie można go kupić? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na tych kilka pytań dotyczących cynamonu cejlońskiego.

Cynamon Cejloński

Cynamon cejloński pochodzi z drzewa, które nazywa się cynamonowcem cejlońskim. Uprawiane jest ono w Azji, a cynamon uzyskuje się z kory tego drzewa. Korę pozyskuje się 2-3 razy rocznie. Następnie korę poddaje się obróbce i czyszczeniu. W trakcie tych procesów kora nabiera charakterystyczną dla cynamonu barwę i zawija się z obu stron.

By Simon A. EugsterPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Czy wiesz, że już w samej Biblii były odniesienia do cynamonowca? Wymienia ona produkty wytwarzane z drzewa cynamonowca cejlońskiego czyli cynamon i kasję. Były one sprowadzane do Ziemi Świętej czego potwierdzenie znajdujemy w Księdze Ezechiela (27,19) i Apokalipsie św. Jana (18,11.13).

Czym różni się cynamon cejloński od zwykłego?

Cynamon cejloński bez wątpienia jest dobrem bardziej luksusowym niż sam cynamon. Większość z Was zapewne myślała, że istnieje jeden cynamon, ten który kupujemy w sklepach. Cynamon cejloński kładzie tamten na łopatki, dlaczego?

Cynamon cejloński ma łagodniejszy smak, ale jednocześnie jest on bardziej wykwintny. Cynamon cejloński zawiera więcej kumaryny niż zwykły cynamon, który możemy kupić w sklepie.

Kumaryna jest organicznym związkiem chemicznym zawartym w cynamonie. To dzięki niej ma on swój nietuzinkowy aromat, który wiele osób lubi. Pamiętajcie jednak, że w dużych ilościach może ona wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Może ona doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych, a szczególnie nerek i wątroby. Zgodnie z prawem UE zawartość kumaryny w produktach spożywczych maksymalnie może wynosić 2mg na kg produktu.

Bezpieczna dawka dla naszego organizmu to 0,1mg na kilogram masy ciała. Dlatego jeśli ważysz 70kg możesz przyjąć nie więcej niż 7 mg kumaryny dziennie. Aby przekroczyć tę dawkę musielibyśmy zacząć spożywać cynamon bardzo często w ciągu dnia czyli np. zamiast dodania sobie go do kawy to również zjedzenie bułek z cynamonem, wypicie herbaty cynamonowej oraz zjedzenie jeszcze kilku produktów, które zawierają cynamon. Dlatego nawet do cynamonu należy podchodzić z umiarem.

Właściwości zdrowotne cynamonu

Cynamon cejloński ma jednak dużo większe walory zdrowotne niż zwykły cynamon. Przypomnijmy jakie właściwości dla naszego zdrowia ma cynamon:

 1. ma właściwości relaksujące i rozkuczowe
 2. działa antynowotworowo
 3. hamuje rozwój drobnoustrojów w ciele
 4. zwiększa metbalizm
 5. pomaga na bezsenność
 6. kontroluje poziom cukru we krwi
 7. chroni przed chorobami serca
 8. poprawia pracę mózgu
 9. zmniejsza bóle stawów
 10. poprawia krążenie
 11. redukuje poziom złego cholesterolu
 12. ma właściwości antybakteryjne
 13. działa antygrzybiczo

Jeśli więc doceniasz właściwości cynamonu to warto ze zwykłego cynamonu kupowanego w marketach przejść na cynamon cejloński, który jeszcze lepiej spełnia swoją prozdrowotną rolę. Jeśli zechcesz kupić cynamon cejloński w laskach to warto wiedzieć, że są one dużo miększe i można je łatwo zmielić w porównaniu do zwykłego cynamonu. Oprócz tego cynamon jest dobrym źródłem wapnia, żelaza, manganu, błonnika, potasu oraz fosforu.

Kto nie powinien jeść cynamonu?

Oprócz tego, że nie powinniśmy przesadzać z ilością cynamonu w naszej diecie ze względu na kumarynę to również istnieje grupa ryzyka, która ze spożycia cynamonu powinna zrezygnować. Są to osoby:

 1. z problemami ze wrzodami
 2. słonościami do krwotoków
 3. mające alergię na cynamon
 4. zażywające leki na cukrzycę

Ile kosztuje cynamon cejloński?

Jest on ok. 10 razy droższy od zwykłego cynamonu. Można go łatwo kupić w Internecie w sklepach internetowych. Jeśli chcemy go poszukać w naszym mieście najlepiej odwiedzić wyspecjalizowane sklepy w przyprawach lub ziołach. Opakowanie o gramaturze 50g będzie nas kosztowało ok. 15 złotych.

 

Źródła:

 1. wikipedia.org
 2. akademiawitalnosci.pl
 3. wikipedia.org
 4. vitalia.pl
 5. naturaonline.pl
Skomentuj

Co to jest Cynamon Cejloński. Ile kosztuje i gdzie go kupić?