Cukier wanilinowy pozyskiwany jest z odchodów?

Zdrowie Data publikacji: 26 maja 2016

Cukier wanilinowy to nie to samo co waniliowy, chociaż wiele osób myśli, że kupuje cukier waniliowy. Cukier pozyskiwany z wanilii jest bardzo drogi, dlatego najczęściej kupujemy tańszy zamiennik czyli cukier wanilinowy.

DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

W 2006 roku grupa naukowców z Japonii odkryła nowy sposób na pozyskiwanie waniliny stosowanej przy produkcji cukru wanilinowego. Nauczyli się jak wyizolować wanilinę z kału bydła. Jest to  dużo tańszy pomysł na jego wytwarzanie niż te znane wcześniej, co za tym idzie, dużo bardziej opłacalny dla koncernów go produkujących. Cena może zostać na tym samym poziomie bo jesteśmy do niej już przyzwyczajenie, ale tańszy sposób produkcji zwiększa zyski koncernu.

Tradycyjnie pozyskiwany on jest poprzez zmieszanie cukru z waniliną lub etylowaniliną. Aromaty pozyskiwane są z miazgi drzewnej  i nie mają żadnych cech prawdziwej wanilii.

Jakie sposób produkcji stosuje marka, którą wy wybieracie? Tego nie wiemy. Wiadomość została podana w 2006 r. Od tego czasu minęło 10 lat i z czystego newsu naukowego mógł on przejść do procesów produkcji. Dlatego może lepiej zrobić swój?

Warto też wiedzieć, że wanilina to tylko chemiczny substytut. U osób wrażliwych może powodować podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji skóry czy stany zapalne. Wanilina dodatkowo znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych.

Jak samodzielnie zrobić cukier waniliowy?

Możesz zrobić cukier waniliowy w domu. Nie jest to trudne, ani wcale takie drogie. Można go przechowywać przez długi czas i mieć zawsze w domu :) Zobaczcie jak to zrobić na filmiku poniżej!

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły