Co zrobić z porzuconym samochodem zajmującym miejsce parkingowe?

Motoryzacja Data publikacji: 22 marca 2022

Ilość samochodów sprawia, że każde miejsce parkingowe jest na wagę złota. Porzucone samochody wzbudzają więc duże zainteresowanie wśród mieszkańców osiedli. Część z nich wykorzystywanych jest jako darmowe billboardy reklamowe. Inne pozostawione przez nieznanych właścicieli po prostu niszczeją i zajmują miejsce. Czy z takimi samochodami jesteśmy w stanie coś zrobić?

Co zrobić z porzuconym na parkingu samochodem?

Kluczowym dla nas dokumentem jest ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku: „Prawo o ruchu drogowym”. Zawiera ona definicję porzuconego pojazdu. Jest nim więc samochód pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że jest nieużywany.

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Art. 50a – Prawo o ruchu drogowym

Co ważne, musi on znajdować się na drodze publicznej. Dlatego parking o ile jest strefą ruchu lub zamieszkania również się kwalifikuje. Pojazd taki może zostać usunięty przez straż lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Dlatego jeśli widzimy taki samochód i przez dłuższy czas nie jest on użytkowany, a właściciel nie pojawia się, wtedy możemy skontaktować się ze strażą miejską lub gminną, albo z Policją. Po zgłoszeniu pojazd nie zostanie jednak od razu usunięty. Najpierw służby postarają się ustalić właściciela i wezwać go do tego, aby zaopiekował się swoim samochodem. W przypadku, gdy tego nie zrobi, wtedy może on zostać usunięty na jego koszt, a jeśli nie odbierze swojego samochodu, przejdzie on na własność miasta lub gminy.

Podobne artykuły