Co zrobić, kiedy płyn do spryskiwaczy zamarznie? 

Motoryzacja Data publikacji: 23 listopada 2022 / Aktualizacja: 2024-09-10

Temperatury w nocy potrafią już spaść poniżej zera. Oznacza to problemy dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze wymienić płynu do spryskiwaczy na zimowy. Zwykle czekamy, aż letni płyn zużyje się w całości i dopiero wówczas napełniamy zbiornik mieszanką odporną na mrozy. Rodzi to pewien problem. Płyn do spryskiwaczy potrafi wówczas zamarznąć i nie mamy wtedy możliwości skorzystania ze spryskiwaczy. Jak więc go rozmrozić, aby zużyć go do końca? 

Czy za brak płynu do spryskiwaczy można dostać mandat?

Tak, można dostać za to mandat. Co więcej, gdy płyn jest zamarznięty to skutek jest taki sam, jakby go nie było. A więc i w ten sposób narażamy się na karę. To samo dotyczy niesprawnych elementów układu, przez co spryskiwacze mogłyby nie działać, chociaż zbiorniczek z płynem jest uzupełniony. Mandat może wynieść od 20 do 500 zł.

Jak rozmrozić płyn do spryskiwaczy? 

Moglibyśmy po prostu ruszyć w drogę i poczekać, aż zwiększająca się w komorze silnika temperatura samoistnie doprowadzi do roztopienia płynu do spryskiwaczy. Z jednej strony jednak narażamy się ma mandat, a z drugiej stwarzamy niebezpieczeństwo. W razie zabrudzenia szyby nie będziemy bowiem mieli możliwości odzyskania widoczności przez jej umycie spryskiwaczami. 

Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest poświęcenie czasu na rozmrożenie płynu, a następnie wykorzystanie go do końca i wymienienie na mieszankę zimową odporną na niskie temperatury. Jak tego dokonać?

Moglibyśmy zdemontować cały zbiornik spryskiwaczy i wstawić go do ciepłego pomieszczenia. Jest to jednak zabieg, który nie wszyscy wykonają samodzielnie w domu. Dostęp do niego może być utrudniony, a brak odpowiednich kluczy utrudni nam odkręcenie odpowiednich śrub. Oprócz tego nie usuniemy zamarzniętego płynu, który znajduje się w przewodach, a nie w samym zbiorniczku.

Do głowy może nam więc wpaść pomysł, aby nalać do środka wrzątku. Nie róbmy tego! Może uszkodzić naczynie i inne elementy układu spryskiwaczy. Nie jest on przystosowany do pracy z wysokimi temperaturami cieczy. 

Stanie z włączonym silnikiem na parkingu również nie jest dobrym pomysłem. Prawo zabrania postoju pojazdu z włączonym silnikiem. Możliwe jest jedynie zatrzymanie, które trwa nie dłużej niż minutę. Dlatego w takiej sytuacji również narażamy się na mandat do 300 zł.

Najlepszym możliwym wyjściem jest więc zaparkowanie samochodu w pomieszczeniu, w którym temperatura jest dodatnia. Możemy wykorzystać parking pobliskiego supermarketu czy poprosić o pomoc sąsiada z garażem.

Jak usunąć letni płyn ze zbiorniczka spryskiwaczy? 

Możesz wymontować zbiorniczek ze spryskiwacza. Można to zrobić, odkręcając kilka śrub. Następnie wylej z niego cały płyn. Warto przelać go do jakiejś butelki, gdyż przyda on się nam w przyszłym sezonie. Jest jednak łatwiejszy sposób. Pociągnij za dźwignię włączającą spryskiwacze w samochodzie i trzymaj do momentu, aż płyn przestanie lecieć z dysz. W ten sposób zmarnujemy go, ale usuniemy z układu w dużo prostszy sposób. 

Nie czekaj z wymianą płynu do spryskiwaczy na zimowy!

Nie warto czekać z wymianą płynu na zimowy do pierwszych przymrozków. Na stancjach benzynowych zimowe płyny pojawiają się już jesienią. Dlatego już wówczas warto pomyśleć o tym, aby wlać go do pojemnika nawet do reszty płynu letniego, który w nim został. Wtedy zwiększymy jego odporność na niskie temperatury. 

Podobne artykuły