Co zrobić aby żywa choinka stała dłużej?

Porady Data publikacji: 08 grudnia 2018

Co zrobić aby żywa choinka stałą dłużej? Dzisiaj przedstawimy Wam kilka zasad, które pozwolą Wam cieszyć się Waszym drzewkiem przez dłuższy czas. Jak co roku dzielimy się na dwie frakcje. Zwolenników żywych choinek oraz tych sztucznych. Każde z tych rozwiązań ma pewne wady oraz zalety. Choinka sztuczna nie zgubi igieł i będzie stała tak długo jak tego chcemy, a za rok znów ją wykorzystamy, za to nie odda takiego samego nastroju i aromatu jak żywe drzewko. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna ponownie wracać do tradycji kupowania choinek by Boże Narodzenie zyskało trochę magii. Z żywą choinką jest jednak problem. Zaczyna ona gubić liście, czasem już nawet w sklepie. Dlatego ważne jest to by zastosować się do porad, które przedłużą jej życie.

Sposób na przedłużenie życia choince

Zanim kupisz choinkę

Zanim wybierzesz drzewko, które weźmiesz ze sobą do domu, zobacz jak wyglądają jego igły. Powinny być mocno zielone oraz elastyczne. Gdy są już łamliwe i blade to oznacza, że drzewko jest już u schyłku czasu swojej świetności. Najczęściej możemy spotkać świerk pospolity, on jednak igły gubi dość szybko. Dlatego znacznie lepiej jest kupić jodłę. Niestety trudno jest je od siebie rozróżnić. Igły są podobnej długości, ale są subtelne różnice. Igły jodły są ustawione w dwa grzebienie po przeciwnych stronach gałęzi, znajdziemy na nich też białe paski, a szyszki stoją na gałęziach. W przypadku świerka szyszki na nich wiszą.

Wybierz odpowiednie miejsce w domu

Często choina stoi gdzieś w rogu mieszkania koło okna. Pamiętaj jednak, że jeśli znajduje się tam grzejnik, to jedynie sztuczne drzewko będzie czuło się dobrze w tym miejscu. Choinka tak naprawdę nie lubi zbyt wysokich temperatur, dlatego powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Dlatego po prostu należy trzymać je z dala od źródeł ciepła, a jeśli mamy możliwość zaprogramowania temperatury w pokoju, warto ją czasowo obniżyć.

Zanim ją ustawisz

Pamiętaj o tym, że przed postawieniem choinki w stojaku należy podciąć pieniek o 3 cm. Następnie wkładamy ją do wiadra z ciepłą wodą. To sprawi, że będzie ona dłużej świeża i nie zgubi tak szybko igieł. Wody nie nalewaj za dużo, tylko tak by końcówka pieńka była zanurzona. Pamiętaj jednak o tym by kontrolować ilość wody i w razie konieczności ją dolewać. Pamiętaj aby zawsze używać letniej wody. Tak samo podlewaj choinkę w donicy.

Odżywka dla choinek

Choinka jak każda inna roślina potrzebuje mikroelementów, które utrzymują ją żywą. Dlatego warto zaopatrzyć się w odżywki do choinek. Specjalne preparaty można kupić w sklepach ogrodniczych, a następnie dodajemy je do wody, którą podlewamy choinkę.

Nie obciążaj za bardzo choinki

Jeśli będziesz ubierać choinkę, zwracaj uwagę na grubość gałęzi. Nie obwieszaj jej tak by te się załamywały do dołu. To skróci żywotność drzewka i może doprowadzić do niepotrzebnych złamań gałązek. Pamiętaj również o tym, że choinka nie lubi za bardzo ciepła, a niektóre lampki dużo go wydzielają. Dlatego najlepiej sięgnąć po lampki LED.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku poradom Wasza choinka w tym roku będzie żywa tak długo jak nigdy wcześniej. Zadbajcie o nią, a na dłużej będzie cieszyć Was świąteczną atmosferą. Pamiętaj o tym, że świerk lub jodłę, którą kupisz jako choinkę, po okresie świąt możesz posadzić w ogrodzie. Jeśli kupiłaś choinkę w donicy, a masz ogród, to możesz ją przesadzić. Istnieje jednak duże ryzyko tego, że roślina uschnie, gdyż korzenie są mocno przycięte i nie dają rady odżywić sporego drzewka.

Pamiętaj, że sprawia to, iż drzewko trzeba często podlewać do czasu gdy nie rozwinie systemu korzeni. Najważniejsza informacja – choinki sadzimy dopiero w marcu, ale po świętach warto znieść ją do piwnicy lub innego chłodniejszego miejsca, ale nie na dwór gdzie szybko zamarznie. W tym okresie również wymaga podlewania.

Podobne artykuły