Co zrobić, aby szyby w samochodzie nie parowały?

Motoryzacja Data publikacji: 21 listopada 2022

Zima przywitała nas już pierwszym śniegiem. Wielu kierowców napotyka więc na problemy, które zwykle o tej porze roku im dokuczają. Jednym z nich są parujące szyby, które zmniejszają widoczność, a przez to tworzą niebezpieczeństwo. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Szyby w samochodzie mogą parować z kilku powodów. Najczęściej jest to spowodowane niedostatecznym wentylowaniem lub przeciążonym klimatyzatorem. Inne czynniki, które mogą doprowadzić do problemu, to źle działające uszczelki lub niewłaściwe ustawienie klimatyzacji. Warto pamiętać, że szyby parujące mogą być także objawem większego problemu mechanicznego, dlatego jeśli problem się powtarza, warto skonsultować się z mechanikiem.

Jak rozwiązać ten problem? Jest na to kilka sposobów. Aby jednak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie, musimy pozbyć się wilgoci z samochodu. 

Jeżdżenie na klimatyzacji zimą

Korzystanie z klimatyzacji zimą może mieć dużo sensu. Klimatyzacja osusza powietrze , które jest w samochodzie, a to zapobiega parowaniu szyb. Odpowiada za to osuszacz w klimatyzacji. Czym on jest? To nic innego jak urządzenie, które chłodzi i osusza powietrze. Klimatyzacja zimą pomoże nam także w utrzymaniu czystości wewnątrz samochodu.

Ponieważ klimatyzowane powietrze jest bardziej suchsze niż powietrze zewnętrzne, to ma mniejszą tendencję do rozwijania się bakterii i pleśni. 

Środki zapobiegające parowaniu szyb w samochodzie

Istnieją specjalne środki przeznaczone do nakładania na szyby samochodu, które zapobiegają ich parowaniu. Środki anti-fog działają zapobiegając osadzaniu się wilgoci na szybie, a to również zapobiega ich parowaniu. Para to nic innego, jak unosząca się w powietrzu wilgoć, która osadza się na szybach samochodu w postaci kropel.

Możemy te środki wykorzystać w sprytny sposób w swoim domu. Za ich pomocą stworzymy na przykład nieparujące lustro w łazience.

Pochłaniacze wilgoci do samochodu

Są to zazwyczaj specjalne woreczki wypełnione żelem krzemionkowym lub inna mieszanką, która doskonale absorbuje wilgoć z powietrza. Dzięki niej zmniejsza się poziom wilgotności powietrza wewnątrz kabiny samochodu, a więc ta nie osiada na zimnych szybach w postaci pary i nie utrudnia nam prowadzenia pojazdu. 

Jak zapobiec wilgoci w samochodzie?

Warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka rad, które pomogą nam zmniejszyć wilgotność powietrza w aucie. Zacznijmy od dywaników. Na czas zimy warto wymienić je na gumowe, z nich bardzo łatwo strzepniemy wodę i odklejający się z butów śnieg. Dywaniki materiałowe wchłoną wilgoć, która pozostanie w aucie. 

Warto również zadbać o kondycję uszczelek. Dzięki temu do auta nie będziemy wpuszczać zimnego i wilgotnego powietrza z zewnątrz. Najlepiej, aby do auta docierało powietrze osuszone wcześniej przez układ klimatyzacji. 

Przed wejściem do samochodu postaraj się również strzepnąć śnieg i błoto z butów, a także z odzieży, która również może być mokra. Dzięki temu ograniczyć ilość wilgoci wprowadzanej do auta. 

Podobne artykuły