Co stanie się, gdy zakopiemy w ziemi jajko? Zobaczcie sami!

Ogród Data publikacji: 20 czerwca 2016 / Aktualizacja: 2024-05-06

Jeśli masz ogród, to musisz koniecznie wypróbować w nim ten trik. To prosta sztuczka wykorzystywana przez ogrodników od dawna, dzięki niej rośliny rosną szybciej i urastają do większych rozmiarów. Wystarczy parę jaj, których już nie zjesz, ale możesz je posadzić. Do tego dodamy banana, ale nie musicie, efekt i tak będzie dobry. Mimo wszystko banan jeszcze go wzmocni.

Najpierw wykopujemy oczywiście otwór w ziemi, aby coś w niej posadzić, ale na samym dnie zostawiamy jajko i ewentualnie banana. Gdy zaczną gnić, staną się naturalnym wysokowartościowym nawozem dla rośliny. Do tego jajko zapobiega gniciu korzeni rośliny.

Dlaczego to działa?

Jaja zawierają dużą ilość wapnia, który jest ważnym składnikiem odżywczym dla roślin — zwłaszcza owoców i warzyw. Jaja będą przez proces rozkładu przez długi czas oddawać wapno do gleby.

Oczywiście problemem w nawożeniu surowych za pomocą surowych jaj jest zapach, więc trzeba zakopać jajko na tyle głęboko, by ten nie wydobywał się i nie spraszał szkodników.

Same jaja nie są najlepszym sposobem dostarczenia wapna roślinom, lepiej jest zrobić miazgę z samych skorupek, ale wymaga już to od nas przygotowania, a ta metoda jest dużo szybsza.

Skórki od banana tylko zwiększają efekt, bo są źródłem drugiego ważnego składnika odżywczego — czyli potasu oraz także fosforu. Można również je wygotować i przygotować wodę potasową do podlewania roślin np. w doniczce.

Podobne artykuły