Co sól drogowa robi naszym autom?

Motoryzacja Data publikacji: 19 grudnia 2021

Gdy na drogi spadnie pierwszy śnieg wyjeżdżają na nie specjalne samochody, które z jednej strony spychają śnieg na pobocze, a z drugiej posypują jezdnię solą drogową. Dzięki temu jezdnia nie zamarza i wzrasta bezpieczeństwo podróży samochodem. Jest to bardzo istotne działanie, które gwarantuje nam możliwość dojechania do celu bez komplikacji. Nie jest to jednak zbyt dobre dla naszych samochodów.

Jak sól drogowa szkodzi samochodom?

Sól drogowa powoduje korozję samochodów. Dlatego część osób unika kupna aut, które pochodzą z rejonów, w których często pada śnieg. Sól zmieszana z błotem potrafi wedrzeć się w różne zakamarki podwozia. Oblepia metalowe elementy, a następnie przyśpiesza ich korodowanie. Nie lepiej wpływa również na samą karoserię. Jeśli znajdują się na niej odpryski, wtedy sól może wywołać w tym miejscu korozję. Dlatego warto zadbać o to, by lakier naszego auta był w jak najlepszym stanie i nie podjeżdżać blisko solarki, która z dużą siłą rozsypuje sól po drodze. Mogłaby ona uszkodzić nasz lakier.

Oczywiście istnieją sposoby na zabezpieczenie samochodu przed solą. Najtańszym sposobem zabezpieczenia karoserii jest woskowanie. Przed tym warto jednak wcześniej uzupełnić wszelkie ubytki lakieru. Dużo skuteczniejsza, ale zarazem droższa będzie powłoka ceramiczna, którą możemy nałożyć na lakier samochodu. Jest ona bardzo mocną warstwą ochronną, która pozwoli zachować doskonały wygląd lakieru na wiele lat i ochroni go zimą przed działaniem soli drogowej.

Zabezpieczać można również podwozie. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zimą. Dostępne do tego celu są specjalne preparaty, które możemy nałożyć samodzielnie lub w warsztacie samochodowym. Taka czynność przeprowadzona raz powinna dać nam bezpieczeństwo przez kilka lat.

Sól drogowa wraz z wodą szkodzą również elektryce naszego samochodu. Dzisiejsze auta wyposażone są w różnego rodzaju czujniki, które znajdziemy również przy podwoziu. Sól z wodą mogą sprawić, że nasze auto zacznie wariować. Systemy nie będą działać poprawnie, a komputer pokładowy zacznie wyświetlać błędy.

Podobne artykuły