10 lipca 2021

Co się stanie, gdy wrzucimy wsteczny podczas jazdy?

Jesteście ciekawi co się stanie w samochodzie wyposażonym w manualną skrzynię biegów, gdy wrzucimy wsteczny podczas jazdy? W przypadku samochodu z nowoczesną automatyczną skrzynią biegów nie powinno się stać nic. Elektronika w takiej skrzyni nie pozwoli wrzucić biegu wstecznego podczas jazdy do przodu co stanowi zabezpieczenie jej przed uszkodzeniem. Co jednak w sytuacji, gdy mamy manuala?

Wrzucenie biegu wstecznego podczas jazdy do przodu

Czy wrzucenie biegu wstecznego podczas jazdy do przodu w manualnej skrzyni biegów zniszczy ją? Okazuje się, że nie co przetestował kanał „Miłośnicy czterech kółek – zrób to sam”. Wrzucenie wstecznego podczas jazdy do przodu jest bardzo trudne, chociaż tutaj na filmie prowadzone są próby „do skutku”. Jednak robiąc to przez przypadek z pewnością nie podejmowalibyśmy dalszych prób i nie udałoby się nam tego uczynić.

Mimo to, auto dalej jechało i skrzynia funkcjonowała. Nie doszło więc do jej zepsucia. Nie można jednak wykluczyć tego po wielokrotnych próbach. Inny z YouTuberów postanowił przeprowadzić test w bardziej kosztownej marce jaką jest Bentley z automatyczną skrzynią biegów. Tutaj zadziałało zabezpieczenie, o którym pisaliśmy wcześniej i dosłownie nic się nie stało.

Skoro jesteśmy przy automacie, być może interesuje Was co się stanie gdy zamiast „R” wrzucimy „P” w trakcie jazdy w automacie? Przetestował to kanał „Moto doradca” przy prędkości 90km/h. Okazuje się, że tutaj również działa zabezpieczenie i nic się nie dzieje. Dlatego mając automatyczną skrzynię biegów możemy być pewni, że jest ona zabezpieczona przed błędami, które możemy popełnić.

Nawet w starszej wersji skrzyni ze zwykłą gałką zamiast elektronicznej jak potwierdza test „KiksterTV” nie da się wrzucić „P” podczas jazdy.