Co się stanie, gdy przy większej prędkości wrzucimy omyłkowo bieg wsteczny?

Motoryzacja Data publikacji: 19 lutego 2022

Zastanawiacie się, co się stanie, gdy przez pomyłkę podczas jechania większą prędkości wrzucicie w swoim samochodzie bieg wsteczny? Postanowił sprawdzić to kanał AutoVlog. Jego autor opublikował na YouTube film, w którym demonstruje co się stanie, gdy podczas jazdy wrzuci wsteczny.

Wrzucenie wstecznego podczas jazdy do przodu

Wiele nowoczesnych samochodów zwłaszcza wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów jest odpornych na takie pomyłki. W takim wypadku po wrzuceniu biegu wstecznego podczas jazdy nic się nie stanie. Dlatego autor filmu postanowił wziąć trochę starszy samochód, aby sprawdzić co się stanie w sytuacji, gdy będzie on pozbawiony takich zabezpieczeń.

Kupił więc Forda z 1994 roku i postanowił na nim sprawdzić, co się stanie, gdy wrzuci wsteczny podczas jazdy z prędkością ponad 70 km/h. Dodatkowo warunkiem było to, aby samochód miał manualną skrzynię biegów.

Na wideo powyżej możemy zaobserwować efekty tego eksperymentu. Jeśli jednak nie macie czasu na oglądanie całego filmu, to odpowiemy Wam. Bieg wsteczny udało się wrzucić, ale nie było to wcale łatwe. Trudno byłoby to zrobić omyłkowo. Skrzynia po prostu nie chce pozwolić na wrzucenie wstecznego biegu.

Jednak, gdy w końcu się to udało, koła zaczęły kręcić się w odwrotnym kierunki i piszczeć. Ostatecznie doprowadziło to do zatrzymania pojazdu. Autem można było jednak dalej jechać i powtórzyć ten eksperyment jeszcze raz.

Podobne artykuły