Co się stanie gdy na moje auto spadnie drzewo, a mam tylko OC?

Motoryzacja Data publikacji: 28 stycznia 2021

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas w przypadku wyrządzenia szkody komukolwiek w następstwie czynu niedozwolonego. Przyda się ono nam więc, gdy z naszej winy dojdzie do kolizji. Wtedy ubezpieczenie pokryje szkody, które wyrządziliśmy, a my możemy spodziewać się konsekwencji jedynie w postaci zwiększonej składniki ubezpieczeniowej. Oczywiście o ile nie złamaliśmy żadnego z warunków ubezpieczenia np. prowadząc samochód pod wpływem alkoholu.

Co gdy na auto spadnie drzewo?

Pytanie powstaje jednak co się stanie, gdy nasze auto zostanie zniszczone na przykład przez drzewo lub sami je rozbijemy na śliskiej nawierzchni. Czy w takim wypadku ubezpieczenie OC w jakikolwiek sposób może nam się przydać?

Niestety nie, gdyż chroni ono jedynie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli chcemy chronić swój samochód od innych sytuacji niż kolizja na drodze, w takiej sytuacji potrzebujemy ubezpieczenia Auto Casco.

Co to jest Auto Casco?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Chroni ona nas przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych z własnej winy lub bez naszego udziału.

W takim wypadku, gdy sami rozbijemy samochód możemy otrzymać pieniądze z ubezpieczenia. Gdy spadnie na nie drzewo również możemy otrzymać pieniądze. W sytuacji, gdy ktoś ukradnie nasze auto lub je zniszczy, również podlega to ubezpieczeniu AC i w takiej sytuacji możemy od ubezpieczyciela domagać się odpowiedniej kwoty, która pozwoli przywrócić samochód do jego pierwotnego stanu.

Ubezpiecznie OC nie pokryje kosztów naprawy Twojego samochodu jeśli będziesz sprawcą kolizji. Jednak mając w takiej sytuacji ubezpiecznie AC również w przypadku wypadku z własnej winy ubezpieczalnia pokryje koszty naprawy auta.

Podobne artykuły