Co robić podczas majówki by nie dostać mandatu?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 01 maja 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

W tym roku majówkę przeżywamy w niespotykanych dotąd dla nas okolicznościach. Mimo, że jesteśmy w momencie wdrażania rozluźnień w obostrzeniach to nadal wiele z nich obowiązuje. To sprawia, że nie możemy spędzić majówki w dowolny dla nas sposób bo może wiązać się to z ryzykiem otrzymania mandatu. Dzisiaj podpowiemy Wam jak go uniknąć.

Otwarte są już parki, plaże, lasy, bulwary. Dobrym pomysłem jest więc zrobienie sobie małego spaceru. Trzeba jednak pamiętać o założeniu maseczki i zakazowi zgromadzeń. Dlatego spacer możemy odbyć jedynie w gronie domowników. W lesie nie musimy mieć maseczki założonej.

Pamiętajcie również o tym, że nie można korzystać z placów zabaw, plenerowych grilli oraz innych atrakcji na dworze. Te miejsca pozostały zamknięte.

Oprócz spaceru dobrym pomysłem jest również aktywność sportowa. Możemy zrobić sobie wycieczkę na rowerze, wyjść na rolki czy pobiegać. Wszystkie te rzeczy oczywiście nadal wykonujemy w maseczce.

Będąc w przestrzeni wspólnej pamiętajmy o obowiązku zachowania 2 m odległości od innych. Za to również możemy dostać mandat. Obowiązek ten dotyczy nas również gdy idziemy z bliskimi na spacer.

Jeśli zdecydujemy się wyjechać poza nasze miasto pamiętajcie o tym, że wszystkie hotele i miejsca noclegowe są zamknięte. Dlatego dłuższa wycieczka nie ma raczej sensu, ale możemy wybrać się by pospacerować w innych okolicznościach przyrody. Pamiętajmy jednak by unikać miejsc, które mogą być zatłoczone np. plaże.

Majówkę możemy też spędzić w naszym domu lub ogrodzie. Nadal tutaj obowiązuje nas zakaz zgromadzeń. Grillować możemy jedynie z domownikami na własnej posesji.

Co gdy się nie zastosujemy?

Co nam grozi za niedostosowanie się do przepisów? Możemy otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Policja w niektórych przypadkach może również zgłosić sprawę do Sanepidu. Ten natomiast może nałożyć karę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych.

Podobne artykuły