Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Uroda Zdrowie Data publikacji: 16 września 2016

Zauważyłaś na swoich paznokciach białe plamki? Nasz organizm jest sprytniejszy niż nam się wydaje i w różny sposób może informować o swoich problemach. Białe plamki na paznokciach są więc objawem, którego nie powinniśmy lekceważyć.

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Niedobory składników mineralnych

Płytka paznokcia powinna wyglądać jak gładka, bezbarwna i jednolita powłoka. Jeśli pojawią się na niej białe plamki może to oznaczać w pierwszej kolejności niedobór pewnych składników mineralnych w naszym organizmie. Mogą to być niedobory:

  • wapnia (najczęściej)
  • cynku
  • żelaza

Wapń możemy uzupełniać jedząc produkty mleczne. Dobrym źródłem wapnia są też ryby wędzone, konserwy rybne, jogurt naturalny,  ser gouda, serek homogenizowany, ser topiony edamski, śmietana 18%, serek fromage.

Cynk znajdziemy w takich produktach jak ostrygi, krewetki, czosnek, sezam, migdały, dziki ryż, soczewica, pestki dyni, orzeszki ziemne, płatki owsiane, pestki słonecznika. Przy niedoborach cynku warto też jeść gorzką czekoladę i cielęcinę.

Żelazo uzupełnimy jedząc kaszę gryczaną, orzechy, buraki, orzechy nerkowca, groch, kaszę jęczmienną, mąki pełnoziarniste, kakao, sezam niełuskany, pestki dyni, zielone liście np. botwina, rzepa. Do tego brokuły, brukselki, natka pietruszki, fasola. Żelazo najlepiej wchłania się natomiast z produktów zwierzęcych np. chudego mięso wołowe, indyk, drób, wątroba, tłuste ryby, żółtka jajek.

Urazy mechaniczne

Oczywiście również mogą być przyczyną przebarwienia na paznokciach. Może do nich dojść np. podczas źle wykonywanego manicure. Jeśli jednak nic podobnego się nie zdarzy najprawdopodobniej są to niedobory.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły