Co oznacza kolor Twojego moczu?

Zdrowie Data publikacji: 14 czerwca 2016 / Aktualizacja: 2023-03-16

Może nie brzmi to ani nie wygląda zachęcająco, ale niestety jest bardzo ważne, a wiele osób nie zwraca na to w ogóle uwagę. Z koloru naszego moczu można wcześnie zdiagnozować wiele problemów zdrowotnych, a widzimy go codziennie i całkowicie przechodzimy wobec tego obojętnie.

Najpierw jednak zastanówmy się z czego w ogóle wynika powstanie moczu. Pozwoli nam to sobie zdać sprawę z tego, jak bardzo istotny jest jego kolor. Mocz powstaje gdy krew przesączana jest przez nerki, które działają jak filtr usuwający z nich wszystkie niepotrzebne substancje. Wydalamy je w postaci uryny. Więc to co znajdzie się w naszym moczu jest również w naszym organizmie.

Nawodnienie organizmu

To pierwsza rzecz, którą możemy odczytać z koloru naszego moczu. Jeśli przyjmujemy zbyt mało płynów mocz będzie coraz bardziej pomarańczowy.

Untitled-1

Zdrowy mocz jest klarowny i żółty w swojej jasnej palecie (kolor słomiany). Dlatego pierwszym sygnałem jaki możesz odczytać, gdy Twój mocz jest bardzo żółty lub wręcz pomarańczowy to to, że pijesz za mało wody.

Kolory moczu co znaczą

Ciemnożółty mocz

Może być to oznaką bycia na pograniczu odwodnienia. Ale jest to zazwyczaj dosyć naturalna barwa uryny i nie należy zbytnio się nią przejmować.

Czerwony mocz

Gdy mocz zaczyna się robić czerwony albo różowy powinno być to dla nas sygnałem do zastanowienia się. Może to być spowodowane obecnością krwi w moczu. Czynników jej pojawienia się w moczu może być natomiast wiele od infekcji dróg moczowych począwszy na nowotworach kończąc. Dlatego powinno to być jasnym sygnałem do skontaktowania się z lekarzem.

Jeśli jedna nie chcesz tego zrobić zwróć uwagę na swoją żywność, jeśli jadłaś dużo produktów czerwonych jak buraki, rabarbar czy jagody to mogą one wpłynąć na barwę twojego moczu. Na chwilę je odrzuć i zobacz czy barwa ulegnie zmianie.

Mocz na czerwono mogą zabarwiać również leki, często są to antybiotyki dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym i zapytaj czy mogą powodować jego zmianę.

Niebieski mocz

Mocz może okazać się również niebieski lub zielony. To się zdarza i nie tak rzadko bo potrafią go zabarwić w ten sposób niektóre leki. Co jednak gdy ich nie przyjmujesz? Zwróć uwagę na spożywane produkty, niektóre barwniki spożywcze mogą spowodować zabarwienie moczu. Jeśli jednak wykluczasz obydwie możliwości może to być choroba zwana hiperkalcemią, to dosyć rzadkie schorzenie, ale może być również wynikiem chorób dróg moczowych.

Pomarańczowy mocz

Pomarańczowa lub miodowa barwa moczu mogą już dać Ci sygnał o pewnych schorzeniach, na które możesz cierpieć. Często okazuje się, że są to problemy z wątrobą, lub po prostu odwodnienie organizmu.

Ciemnobrązowy mocz

Taki kolor moczu mogą wywołać produkty, które spożywamy np. fasola czy rabarbar. To również może być pochodna leków takich jak antybiotyki na bazie metronidazolu. Jednak może też być spowodowany przez choroby, problemy nerek czy wątroby czy infekcje dróg moczowych.

Mętny mocz

Mocz powinien być klarowny. Jeśli jest mętny powinnaś skontaktować się z lekarzem, może to oznaczać problemy z nerkami, nawet ich niewydolność czy kamienie zalegające w nerkach. Każda taka sytuacja wymaga kontaktu z lekarzem bo niesprawne nerki mogą doprowadzić do zatrucia organizmu moczem co w konsekwencji prowadzi do śmierci.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły