Co kryje w sobie jajko? Zdrowa dieta.

Zdrowie Data publikacji: 14 marca 2016

Jajka są ważnym elementem naszej diety i choć często były krzywdzone w opiniach dietetyków to dzisiaj już nie karze się z nich rezygnować, a wręcz przeciwnie – nawet na dietach redukcyjnych wskazane jest ich spożywanie.

Untitled-2

Jesteś na diecie? Jedz jajka!

Dzięki jajkom pohamujesz swój apetyt. Zawierają one wiele składników odżywczych, które po prostu sycą nas na dłużej, więc nie będziemy odczuwać głodu i sięgać po przekąski. Dlatego warto wprowadzić je choćby do swojego śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i musi zapewnić nam energii na tak zwany „rozruch”.

W jakiej formie jeść jajka?

Najlepiej gotowane na twardo, jeśli smażone to bez tłuszczu albo na niewielkiej ilości oliwy. Nie należy też z nimi przesadzać, chociaż tutaj istnieje wiele szkół, a wszystko zależy tak naprawdę od waszego trybu życia i aktywności fizycznej. Jeśli ćwiczycie, pracujecie fizycznie, możecie pozwolić sobie na więcej jajek, jeśli jednak głównie siedzicie to warto nie przekraczać normy 3-4 jajek tygodniowo.

Przez wiele lat był powtarzany mit, który mówił, że jajka podnoszą cholesterol. W świetle najnowszych badań wiemy już, że zawierają zarówno ten zdrowy jak i nie zdrowy cholesterol. Jednak dobroczynne właściwości tego zdrowego znacznie przewyższają negatywne aspekty wyeliminowania jajek z diety. Dodatkowo zdrowy cholesterol jest niezbędny do eliminowania złego

Jakie jajka najlepiej kupować?

Najlepiej naturalne. Znajdziecie je w sklepach ze zdrową żywnością lub na targach. Rozpoznacie je również po żółtku, które w jajku naturalnym jest bliskie kolorowi żółtemu, a jajka z chowu masowego będą miały pomarańczowe żółtka.

Untitled-2

Podczas wybierania jajek w sklepie warto również znać ich oznaczenia. Warto też zwrócić uwagę z jakiego regionu pochodzą jajka – badania wykazały, że jajka z regionów, w których występuje problem smogu zawierały nawet kilkakrotnie przekroczone normy toksyn. Pisaliśmy o tym tutaj!

2016-03-14_202718

Na filmiku poniżej zobaczycie jak zrobić dwa fajne śniadania na diecie z jajkiem w roli głównej.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły