Choroby, które rozpoznasz po swoich paznokciach

Zdrowie Data publikacji: 13 lutego 2016 / Aktualizacja: 2017-10-19

Miniatura

Twoje paznokcie mogą wiele powiedzieć o stanie Twojego zdrowia. Dlatego warto zwrócić uwagę na różne objawy, które możesz zauważyć samodzielnie.

Odbarwienie paznokci

Przebarwione paznokcie mogą ujawniać choroby z niektórymi naszymi organami – albo mogą być objawami infekcji czy niedoborów żywieniowych. Brązowy kolor paznokci może wskazywać na choroby tarczycy lub niedożywienie. Białe paznokcie oznaczać mogą niedobory żelaza w organizmie za to niebieskawo-szarawy odcień paznokci może być oznaką dla nas, że nasz organizm nie ma dostarczanej odpowiedniej ilości tlenu.

Łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie mogą być oznaką chorób tarczycy lub infekcji grzybiczych. Może to być również liszaj. Oczywiście, może to być również oznaka starzenia się czy długiego wystawienia na czynniki chemiczne.

Zgrubiałe paznokcie

Najczęściej spowodowane jest to przez infekcje grzybicze. Ale może to być też oznaka zapalenia stawów czy chorób płuc.

Zawijające się na zewnątrz

Mogą wskazywać na chorobę, która jest wynikiem niedokrwistości. Dodatkowo może to wskazywać na problemy z wątrobą, które są spowodowane nadwyżką żelaza. Oznaczać mogą również choroby serca czy nadczynność tarczycy.

Wżery lub wgniecenia

Małe wgłębienia w płytce nie są bezpośrednią przyczyną do zmartwień – mogą występować genetycznie. Jednak mogą być też oznaką łuszczycy czy zapalenia stawów.

Rowki – wyczuwalne linie

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy powinnaś sprawdzić czy nie masz niedoborów żywieniowych. Może to być również objaw cukrzycy.

Ciemne pasy wzdłuż paznokcia

Ciemne, pionowe pasy na paznokciach nie są szkodliwe, ale istnieje mała szansa, że są związane z czerniakiem pod paznokciem – jest to forma raka. Dlatego nie można go bagatelizować i trzeba zgłosić się do lekarza.

Czerwone i brązowe smugi

Są powodem uszkodzeń naczyń krwionośnych pod paznokciem. Zazwyczja nie trzeba się nimi martwić. Jednak mogą wskazywać na poważniejsze przyczyny, które mogą być związane z reumatoidalnym zapalnie stawów czy łuszczyca.

Monitoruj stan swoich paznokci

Dlatego warto monitorować stan swoich paznokci. Dlatego jeśli często je malujesz, rób sobie przerwy, które pozwolą Ci zaobserwować objawy, które mogą być istotne dla Ciebie w leczeniu pewnych chorób.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły