Ból w okolicy pięty – jak pozbyć się bólu (ostroga piętowa)

Ból w piętach najczęściej spowodowany jest uszkodzeniem fizycznym np. zbiciem lub stanem zapalnym. Walcząc ze stanem zapalnym możemy poradzić sobie z bólem pięty, który jest dokuczliwy i przeszkadza podczas poruszania się.

Ostroga piętowa to zwyrodnienie w okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, które powoduje zapalenie rozcięgna podeszwowego co łączy się z duży bólem i czasami wręcz uniemożliwia poruszanie się. Jeśli kiedykolwiek taki ból Was spotkał to wiecie, że postawienie wtedy nogi twardo na ziemi jest praktycznie niemożliwe. Ból jest bardzo dotkliwy i skutecznie uprzykrza nam każdą aktywność fizyczną.

Ból to właśnie pierwszy z objawów ostrogi piętowej. Początkowo następuje podczas poruszania się, ale gdy jest nieleczony może również objawiać się podczas spoczynku. Jest parę czynników, które sprzyjają temu stanowi zapalnemu:

  1. praca stojąca
  2. źle wyleczona kontuzja
  3. uprawianie sportów obciążających stopy
  4. nadwaga
  5. starszy wiek
  6. źle dobrane obuwie

W najcięższych przypadkach ostrogę piętową leczy się chirurgicznie. Jednak sam stan zapalny przysparza nam bólu, który możemy zacząć leczyć działając na właśnie sam efekt, którym jest powstanie stanu zapalnego. Pamiętajcie jednak by zgłosić się z problemem do ortopedy, nie jest to żadna błahostka i nie wyleczycie jej sami w domu. Będzie tutaj potrzeba pomoc specjalisty, rehabilitacja i zastosowanie leków przeciwzapalnych w postaci maści. Dzisiaj właśnie zrobimy domową maść na stany zapalne, która złagodzi ból.

Jak zapobiegać ostrodze piętowej?

Zanim jednak przejdziemy do przepisu zastanówmy się jak zapobiegać problemowi. Oczywiście musimy chronić nasze stopy przed zbyt dużym obciążeniem, dlatego jeśli mamy nadwagę i chcemy zacząć uprawiać sporty to zamiast biegania zacznijmy pływać czy jeździć na rowerze. Oczywiście samo utrzymanie masy ciała w ryzach też jest sposobem zapobiegania temu schorzeniu.

Oczywiście na co dzień ważny jest odpowiedni dobór obuwia, który dobrze trzyma nogę, nie wywołuje koślawości. Do tego starajmy się jak najmniej chodzić w szpilkach, które mogą być przyczyną powstania stanu zapalnego. Kontroluj również swoją stopę, sprawdzaj czy nie ma problemu z koślawieniem.

Domowa maść na stany zapalne

Ostroga piętowa to problem natury zapalnej. Dlatego w zmniejszeniu bólu, który jest jednym z głównych objawów pomoże nam domowa maść na stany zapalne na bazie pieprzu cayenne. Możecie ją również wykorzystać w przypadku innych stanów zapalnych.

Pieprz cayenne czyli inaczej ostra papryka to źródło kapsaicyny. Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym, który sprawia, że papryka jest ostra. Im papryczka jest ostrzejsza tym więcej jej będzie zawierała. Jednak oprócz dodatku do potraw kapsaicyna jest również stosowana jako lek rozgrzewający stawy i mięśnie. Działą przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a do tego pobudza krążenie. Dlatego możemy ją wykorzystać jako element naszej domowej terapii na ból pięt.

Składniki

  • 4 łyżeczki letniej oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka pieprzu cayenne

Przygotowanie i stosowanie

Składniki wymieszaj ze sobą, a następnie rozetrzyj na pięcie. Pamiętaj by potem umyć ręce i nie dotykać miejsc, które są wrażliwe np. oczu. Maść pozostawiamy na skórze przez 15 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Zabieg możemy stosować kilkakrotnie w ciągu dnia.

Skomentuj

Ból w okolicy pięty – jak pozbyć się bólu (ostroga piętowa)