Blokada parkingowa — ile kosztuje i kto może ją zamontować

Motoryzacja Data publikacji: 14 maja 2018 / Aktualizacja: 2024-05-01

Blokada na miejsce parkingowe to rozwiązanie, które może zapewnić nam zawsze wolne miejsce pod naszym mieszkaniem. Kto może taką blokadę założyć i ile to kosztuje? Dzisiaj zajmiemy się tematem blokad parkingowych i wyjaśnimy, jakie są możliwości jej montażu na parkingu.

Czym jest blokada parkingowa

Istnieje kilka rodzajów blokad parkingowych. Najczęściej spotykany jest tak zwany motyl oraz słupek. Koszt takiej blokady waha się od 100 do 200 zł. Mają one zazwyczaj 60 cm wysokości, a jej zdjęcie wymaga otworzenia kłódki, do której właściciel ma klucz. Po złożeniu blokady można zając miejsce parkingowe. Blokada mocowana jest do podłoża za pomocą śrub.

Kto może zamontować blokadę parkingową

Nie w każdym miejscu można założyć blokadę parkingową. W przypadku dróg wewnętrznych spółdzielni mieszkaniowych czy parkingów miejscu, a nawet centrach handlowych nie mogą istnieć indywidualne miejsca parkingowe, z których może korzystać jedna osoba mająca klucz do blokady. Inaczej sprawa wygląda, gdy teren należy do osoby prywatnej, na takim miejscu każdy właściciel ma prawo ustawienia blokady parkingowej, by miejsca parkingowe mogły zajmować konkretne osoby. Może to mieć zastosowanie, gdy w ramach posesji znajduje się parking, ale z racji obecności w okolicy pewnych miejsc publicznych ludzie często z niego korzystają.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy miejsca parkingowe wykupione są na własność od spółdzielni. Jedynie blokada w takim przypadku może zapewnić nam wyłączną możliwość korzystania z naszego miejsca parkingowego. Jednak przed samodzielnym montażem jej na takim miejscu warto skontaktować się ze spółdzielnią.

Co nam grozi gdy zaparkujemy na czyjejś blokadzie?

Jeśli miejsce postojowe faktycznie należy do prywatnej osoby, a my zaparkujemy, bo blokada była złożona, to osoba taka może wytoczyć nam cywilny proces o zapłatę za niepoprawne parkowanie w wykupionym przez nią miejscu. Jednak większość osób stosuje dużo mniej subtelne środki i najpierw zostawia za wycieraczką wiadomość. Często też zamyka blokadę, co uniemożliwia nam wyjechanie. Niektórzy właściciele dopuszczają się nawet aktów wandalizmu, np. przebijając opony.

Podobne artykuły