Te błędy popełniają nawet kierowcy z doświadczeniem. Zobacz czy należysz do nich!

Motoryzacja Data publikacji: 22 listopada 2017

Myślę, że każdy kierowca, który prowadzi auto powinien sobie zdawać sprawę, że nie jest to jedynie wygodny środek lokomocji, ale również śmiertelna broń. Od naszej nieuwagi może zależeć życie nasze lub innych. Dlatego warto zawsze mieć respekt do naszego auta i nigdy nie być niczego pewnym. Jest wiele błędów, które popełniają nawet doświadczeni kierowcy i myślę, że wynika to właśnie z tego respektu i zbytniego poczucia bezpieczeństwa za kierownicą. Wszystko zawsze może się zdarzyć, wystarczy kilka niesprzyjających czynników aby mogła stać się tragedia.

Oczywiście nie tylko o to chodzi, są również błędy, które sprawiają, że szybciej zużywamy nasze auto. O nich również napiszemy.

Błędy, które najczęściej popełniają kierowcy

Rozproszenie uwagi

Rozproszenie uwagi jest bardzo częstym błędem kierowcy, nawet gdy przez chwilę nie patrzymy na ulicę lub nasze myśli zajęte są czymś innym może dojść do tragedii. Urządzeniem, które najczęściej dzisiaj rozprasza naszą uwagę w samochodzie jest telefon komórkowy. Dlatego warto mieć zestaw głośnomówiący, ale dzisiaj to nie wystarczy. Schodzą do nas powiadomienia, nowy mail, wiadomość na facebooku. Dlatego warto podczas jazdy autem włączyć tryb samolotowy aby ograniczyć liczbę rozpraszających nas rzeczy.

Trzymanie nogi na sprzęgle

Nie zaleca się nigdy trzymania nogi na sprzęgle. Auto zaczynamy wyprzęgać dopiero gdy obroty zaczną spadać poniżej 1200. Zazwyczaj robimy to zbyt wcześnie podjeżdżając do skrzyżowania, kolejnym błędem jest pokonywanie go na luzie trzymając nogę na sprzęgle. Niektórzy również trzymają na nim nogę podczas jazdy, to nic, że go nie naciskamy. Zawsze jest to jakiś minimalny nacisk, który powoduje szybsze zniszczenie tego układu w naszym samochodzie.

Poruszanie kierownicą w miejscu

Poruszanie kierownicą w miejscu jest destrukcyjne dla układu kierowniczego. Często robimy tak gdy szykujemy się do jakiegoś manewru lub wyjeżdżamy z miejsca postojowego. Zaczynamy manewr jeszcze gdy auto stoi w miejscu poruszając kierownicą. Nie powinniśmy tego robić!

Zbyt częste hamowanie

Powinniśmy opanować hamowanie silnikiem. Oprócz tego rozpędzamy się zbyt mocno gdy nie jest to potrzebne, potem musimy gwałtownie hamować i zużywamy dodatkowo nasze klocki oraz tarcze hamulcowe. Styl jazdy pozwala znacznie oszczędzić te elementy eksploatacyjne naszego samochodu.

Brak kontroli ciśnienia w oponach

Jak często sprawdzasz ciśnienie w oponach? Pewnie robi to zakład wulkanizacyjny podczas wymiany opon, a ty już nie ponawiasz tej procedury. Natomiast ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane regularnie, a na pewno przed dłuższą podróżą. Nie tylko zwiększa ono spalanie, ale powoduje szybsze zużycie się opon oraz zwiększa drogę hamowania. Ciśnieniomierz samochodowy możecie kupić już za kilkanaście złotych.

Niewygodne buty

Czy wiesz, że aż 25% kobiet i 13% mężczyzn do jazdy samochodem zakłada nieodpowiednie obuwie? Blokujący się klapek pod pedałem może być przyczyną wypadku i uwierzcie mi, nie zdarza się to wcale rzadko.

Zbyt szybkie ruszanie podczas zimy

Auto przed ruszeniem zimą powinno być dostatecznie odśnieżone, również na dachu. Do tego szyby w takim aucie szybko parują gdy do niego wsiądziemy dlatego powinniśmy je trochę rozgrzać. Co prawda auto rozgrzewa się szybciej gdy jedzie, ale z drugiej strony zaparowane szyby mogą być powodem stwarzania niepotrzebnego niebezpieczeństwa.

Trzymanie ręki na dźwigni zmiany biegów

Wielu kierowców tak robi, ale nie wie o skutkach. Nawet niewielki nacisk w konsekwencji długotrwałego użytkowania skrzyni biegów może spowodować uszkodzenie kół zębatych i szybszego zużycia skrzyni.

Podobne artykuły