9 kwietnia 2021

Bambus zwyczajny (pospility) – jak się nim opiekować?

Bambus zwyczajny to roślina doniczkowa, która nie wymaga ciągłej uwagi. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne, o glebie obojętnej, nie piaszczystej. Miejsce powinno być osłonięte od nadmiernego wiatru. 

Jak opiekować się bambusem

Jak się opiekować bambusem, aby był piękną dekoracją naszego salonu? Ważne jest podłoże dla bambusa pospolitego, które nie może być za lekkie, czyli nie nadają się gleby torfowe. Na dnie doniczki trzeba koniecznie ułożyć warstwę drenażową, aby korzenie rośliny, zwłaszcza zimą, nie stały w wodzie. 

Liście bambusa bardzo lubią zraszanie. Używajmy jednak do tego przegotowanej lub źródlanej wody. Po wodzie kranowej mogą żółknąć. 

Bambus bardzo szybko rośnie i gęsto. Pełną wysokość osiąga w zaledwie 7 lat. Jest cały czas zielony i w wypadku większości gatunków zimotrwały. U niektórych gatunków kwitnienie ma ten przykry finał, że kończy żywot roślin. Cięcie nie jest konieczne. Stosuje się je tylko wówczas, gdy nasadzenie jest bardzo gęste (wówczas jedno cięcie wykonujemy między majem a czerwcem). Zimą pędy mogą zasychać.  

Bambus zwyczajny jako roślina domowa wymaga specjalnego mikroklimatu, który odpowiada jego naturalnym tropikalnym warunkom. Regularne nawilżanie jest więc kluczem do pięknego wyglądu i dobrego wzrostu rośliny.

Pochodzenie bambusa zwyczajnego

Roślina ta należy do rodziny traw o zdrewniałym źdźble, które wewnątrz między węzłami jest pusty. 

Jest to wiecznie zielona bylina, która osiąga wysokość 40 m (bardzo szybko rośnie – młode pędy potrafią przyrastać nawet 80 cm na dobę 5 cm na godzinę). 

Ma lancetowate liście rosnące do 50 cm długości, które nie pozostają na pędach dłużej niż dwa lata. Istnieją odmiany o liściach żółtych, paskowanych lub biało obrzeżonych. 

Kwiatostan jest wiechowaty, w nielicznych przypadkach pojawia się po roku życia rośliny. Najczęściej jednak bambus kwitnie, gdy osiągnie 60-100 lat. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce – ziarniaki, czasem u gatunków tropikalnych owoc jest orzecho – lub jagodno podobny. Po wytwarzaniu owoców roślina najczęściej ginie. 

Babus rośnie głównie w krajach tropikalnych, rzadziej subtropikalnych czy umiarkowanie ciepłych. Rozróżniamy około 50 rodzajów i ponad 600 gatunków bambusa. Większość z nich pochodzi z Azji Południowej i Wschodniej. 

Jego uprawy znajdują się przed wszystkim w Indiach, Chinach, Japonii, Gwatemali i na Jawie. Bambus przywędrował do Europy prawdopodobnie z Chin i od pewnego czasu jest z powiedzeniem uprawiany nawet w krajach o dość surowym klimacie, np. w Szwecji lub Norwegii.

W Polsce roślinę tę można kupić w wielu kwiaciarniach, ale dobrze jest pamiętać, że należy wybierać gatunki, które charakteryzują się stosunkowo słabym wzrostem, np. Bambusa vulgaris. B. Glaucescens lub Pseudosasa japonica. 

Choroby i szkodniki zagrażające roślinie

Poważne choroby rzadko zagrażają roślinie, najczęściej jest spowodowane złą opieką nad rośliną.  Żółknięcie łodyg i liści zwykle występuje w następujących przypadkach:

  • niedobór składników odżywczych
  • woda do nawadniania jest zbyt twarda lub chlorowana,
  • ciężka gleba lub brak drenażu.

Suche liście należy odciąć od razu, po 5-6 godzinach, po wyschnięciu miejsc plastry, można je traktować proszkiem węgla drzewnego. Pozostaw węgiel na roślinie na kilka godzin, a następnie usuń go i przykryj cięcie miękkim woskiem.

Niekiedy możesz zauważyć, że łodygi rośliny zaczynają wysychać. Najczęściej dzieje się tak z powodu zbyt jasnego oświetlenia, powinieneś przestawić kwiat w innym miejscu i obserwować go.

Szkodniki próbują również ominąć bambus, ale przy suchej i gorącej pogodzie widać je na liściach przędziorek lub wciornastek.  

Rozmnażanie bambusa zwyczajnego

Rozmnażanie bambusa zwyczajnego jest bardzo proste, rozmnażanie przeprowadzamy po przez odcięcie sadzonki, szczepki pozyskujemy na wiosnę. Fragment rośliny z kilkoma pędami należy przyciąć i umieścić w pojemniku z ziemią. Szczepki łatwo się ukorzeniają i młode rośliny, w ciągu roku, zaczną się rozrastać. W następnym roku można sadzonki przesadzać na wybrane stanowiska.

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania jest zrootowanie pędów. Powstały pęd można umieścić w szklance wody i poczekać na pojawienie się systemu korzeniowego lub natychmiast ukorzenić go w ziemi.