Auto zostawiamy na ręcznym czy na biegu?

Motoryzacja Data publikacji: 02 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2024-04-30

A może na biegu i na ręcznym jednocześnie? Jak najbezpieczniej jest pozostawić auto zaparkowane na parkingu lub pod domem? Wiele z nas zadaje sobie to pytanie. Nie chcielibyśmy bowiem, aby auto stoczyło się i wyrządziło jaką szkodę, lub zagroziło czyjemuś zdrowiu.

Jak bezpiecznie pozostawić auto – na ręcznym czy na biegu?

Parkując auto, możemy zostawić je na biegu przeciwstawnym do kierunku ewentualnego stoczenia się. Możemy również zaciągnąć hamulec ręczny. Możemy też zrobić te dwie rzeczy naraz, co będzie najbezpieczniejszym wyjściem w większości sytuacji.

Samo zostawianie samochodu na hamulcu ręcznym może nie zawsze okazać się wystarczające. Nie zawsze hamulec ręczny jest wystarczająco dobry. Zawsze może ulec też awarii. Dlatego dodatkowo warto dołączyć do hamulca ręcznego bieg odwrotny do kierunku potencjalnego stoczenia się auta.

Dotyczy to nie tylko wzniesień, ale i postoju na parkingu. Warto również pamiętać o tym, aby koła samochodu skręcić w kierunku chodnika. Dzięki temu auto nawet gdyby coś się stało, najprawdopodobniej zaprze się o krawężnik i nie stoczy się pod jadące drogą auta.

Skrzynia automatyczna – jak poprawnie parkować?

W skrzyni automatycznej na postoju wrzucamy „P”. Jednak zauważycie, że auto wtedy kawałek się stoczy, a następnie usłyszymy zgrzyt blokady skrzyni biegów. To sprawia, że z czasem skrzynia zużywa się. Dlatego warto nie doprowadzać do tego.

Jak więc możemy zaparkować? Po zatrzymaniu pojazdu, zanim zmienimy na „P” najpierw ustawiamy skrzynię na pozycję neutralną „N”. Oczywiście trzymamy hamulec nożny. Teraz zaciągamy hamulec ręczny. Teraz wrzucamy „P” i gasimy silnik.

Podobne artykuły