9 wczesnych objawów raka, których nie powinnaś leceważyć

Zdrowie Data publikacji: 28 grudnia 2016

Nowotwór to jedna z najbardziej śmiercionośnych chorób. Kluczowe jest odpowiednio wczesne wykrycie raka by móc go wyleczyć. Wszystko jest w Twoich rękach. Lepiej nie lekceważyć wczesnych objawów i skonsultować je z lekarzem.

1. Ból w klatce piersiowej i kaszel

Jeśli masz problem z chronicznym kaszlem lub bólem klatki piersiowej to może być oznaka nowotworu płuc lub białaczki. Chorzy na raka płuc często skarżą się na ból w klatce, który schodzi od ramion w dół.

2. Ciężki świszczący oddech

To kolejny objaw, który może sygnalizować rak płuc. Trudność z oddychaniem, a do tego ciężki i świszczący oddech mogą być oznakami choroby, które powinniśmy skonsultować z lekarzem.

3. Problemy z przełykaniem i trawieniem

Częste bóle brzucha po posiłkach czy problemy z połykaniem jedzenia to mogą być objawy nowotworów zarówno żołądka jak i przełyku. Dlatego jeśli przez dłuższy czas zauważysz takie objawy to ich nie lekceważ.

4. Chroniczne infekcje

Jeśli ciągle cierpisz na infekcje i gorączkowanie to może być nie tylko objaw przeziębienia. To również może być reakcja organizmu, a właściwie jego osłabienie przez walkę z rakiem. Dlatego osoby, które często chorują nie powinny tego lekceważyć i zmobilizować swojego lekarza do głębszego zbadania problemu.

5. Siniaki i krwawienie

Łatwe nabijanie siniaków czy długie krwawienie to może być sygnał, że nasze krwinki czerwone w organizmie są zagrożone. To pierwsze objawy białaczki.

6. Guzki

Wszelkiego rodzaju guzki na ciele, głównie piersiach i pachach to zmiany, które bezwzględnie powinniśmy konsultować z lekarzem. Mogą to być zmiany nowotworowe.

7. Permanentne zmęczenie

Jesteś ciągle zmęczona, chociaż nie ma ku temu powodu? To objaw, na który skarży się wiele osób, które zachorowały na raka. Walka z nim dla organizmu jest wielkim wysiłkiem, który po cichu toczy, a my o tym nawet możemy nie wiedzieć. Oczywiście nie jest to jednoznaczny objaw, ale warto to skonsultować.

8. Zmiany w obrębie piersi

Piersi mogą się zmieniać w różny sposób, nie muszą to być od razu guzki. Może to być wydzielina z sutków, ból piersi czy np. zmiana ich kształtu. To wszystko konsultuj ze swoim ginekologiem.

9. Utrata wagi

To bardzo częsta zdarza się podczas choroby nowotworowej, która wyniszcza z nas siły witalne, osłabia organizm i jednocześnie powoduje szybkie spadki wagi. Może to być też objaw innej choroby, ale jeśli nie jesteś na diecie, a nagle chudniesz po parę kilogramów to koniecznie to skonsultuj ze swoim lekarzem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły