8 trików, które pomogą Ci zaoszczędzić na benzynie!

Motoryzacja Data publikacji: 10 listopada 2017

Regularne korzystanie z samochodu na dojazdy choćby do pracy to potężny wydatek dla naszego domowego budżetu. Co zrobić aby wydawać mniej,  a jednocześnie nie rezygnować z wygody posiadania auta? Możemy zacząć jeździć tak by zużywać mniej paliwa.

Przyśpieszaj łagodnie, ale szybko

Powolne przyśpieszanie jest złe dla ekonomii, lepiej szybciej nabrać prędkości i jechać na odpowiednich obrotach niż przez dłuższy czas spalać więcej na niższym biegu w celu rozpędzenia samochodu. Jednak zbyt energiczne dodawanie gazu to zabójca dla naszego spalania. Gwałtowne przyśpieszanie zużywa dużo więcej paliwa. W niektórych modelach aut, z tego co pamiętam miały tak niektóre BMW, spalanie chwilowe było ograniczone na wyświetlaczu do pewnej wartości bo realny wynik przyprawiał właścicieli o ból głowy.

Dlatego zrezygnuj z gwałtownego przyśpieszania bo zazwyczaj po prostu nie jest to nam do niczego potrzebne. I tak za chwilę zatrzymamy się na kolejnych światłach. Nie rób jednak tego zbyt wolno, jeśli jest taka możliwość powinniśmy przyśpieszać wciskają pedał gazu na 3/4 głębokości do czasu uzyskania prędkości zamierzonej.

Masz tempomat? Zacznij go używać!

Samochód zużywa znacznie mniej paliwa gdy porusza się z jednostajną prędkością. Prawdą jest, że spalanie wzrasta np. podczas podjazdu pod wzniesienie gdy tempomat stara się utrzymać prędkość, a my moglibyśmy je pokonać wytracając ją, ale suma summarum i tak spalanie jest mniejsze. Dlatego jeśli masz tempomat i jeździsz dłuższe trasy np. do pracy to korzystaj z niego.

Rób przeglądy na czas

Czy wiesz, że jeżdżenie z zanieczyszczonym filtrem powietrza czy paliwa powoduje podwyższenie spalania? Nawet uszkodzony termostat wpływa negatywnie na spalanie bo silnik nie może się odpowiednio nagrzać, a robi to spalając benzynę. Dlatego tak ważne jest by robić przeglądy regularnie w zalecanych przez producenta odstępach czasu.

Wyłącz klimatyzację

Nawet podczas zimy warto raz na jakiś czas włączyć klimatyzację aby zadbać o cały układ i zapobiec zagrzybieniu. Do tego system klimatyzacji zawiera osuszacz dlatego przydaje się jako nadmuch w wilgotne dni co pozwala uniknąć parowania szyb.

Jednak jazda z klimatyzacją powoduje zużycie paliwa wyższe o ok. 15 procent. To całkiem sporo jeśli podliczymy sobie cenę włączonej klimatyzacji przez cały rok.

Planuj trasę przed wyjazdem

Nawet jeżdżąc po mieście możesz lepiej zaplanować trasę robiąc to już przed wyjazdem. Staraj się unikać korków i tworzyć trasę przejazdu tak by zahaczyć o wszystkie potrzebne miejsca, a nie specjalnie cofać się.

Efektowna trasa przejazdu pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko paliwo, ale również czas. Jeśli wybierasz się w daleką podróż porównuj trasę nie tylko pod względem długości, ale też ekonomiczności przejazdu.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Producenci samochodów podają optymalne ciśnienie dla każdego modelu. Warto pilnować aby było one właśnie takie jak podał producent. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa podróżnych, ale również jest to istotne z punktu widzenia spalania.

Nie woź rzeczy, których nie musisz

Często wozimy  samochodzie jakieś niepotrzebne rzeczy, których aktualnie nie potrzebujemy. Im większa jest waga samochodu tym większe jest również spalanie.

Podobne artykuły