7 rzeczy, które warto mówić dziecku poza „Kocham Cię”

Parenting Data publikacji: 05 grudnia 2016 / Aktualizacja: 2016-12-06

child-1871104_960_720

Rozwój emocjonalny dziecka to rzecz, na której powinno zależeć każdemu rodzicowi. Dzieci są bardzo wrażliwymi istotami, które dosłownie traktują słowa i nie szukają w nich drugiego dnia. Dlatego są rzeczy, które dziecko powinniśmy mówić codziennie, a wyrośnie na młodą, empatyczną i mądrą osobę, która wie, że ma wsparcie w rodzicach.

1. Słucham Cię

Pokazuj dziecku, że ma Twoje zainteresowanie. Mówienie do dziecka słucham Cię gdy chcemy poznać jego potrzeby albo myśli jest bardzo istotne bo dziecko faktycznie musi wiedzieć, że go słuchasz. Kształtuje to również w nim zachowanie na przyszłość, bo gdy my będziemy chcieli aby nas wysłuchało wystarczy uruchomić podświadomy mechanizm przez „Posłuchaj mnie”.

2. Zawsze Ci pomogę.

To bardzo ważne w późniejszym okresie życia. Dziecko idzie do szkoły, zaczyna mieć problemy z rówieśnikami i często zamyka się z nimi w sobie. Bardzo ważne jest by dziecko już od początku rozumiało, że jesteśmy tu po to aby mu pomóc we wszystkich problemach i nawet jeśli zrobią coś ze swojej winy to my jesteśmy po ich stronie i postaramy się znaleźć razem najlepsze wyjście z sytuacji.

3. Dziękuję.

baby-17327_960_720

Doceniaj wysiłek dziecka. Jeśli poda Ci kubek zawsze podziękuj. To dla dziecka bardzo dużo znaczy i uczy właściwego zachowania oraz uświadamia, że dobry uczynek spotyka nagroda choćby w postaci wdzięczność. Dlatego zawsze dziękuj za wysiłek dziecka jaki by nie był i jaki miałby skutek.

4. Co myślisz o tym pomyśle?

Jesteśmy rodzicami więc musimy niejako rządzić dziećmi i wymyślać dla nich obowiązki czy sposób na spędzanie czasu wolnego. Nie stawiajmy jednak dziecka w opozycji do nas, ma być naszym partnerem, a nie przeciwnikiem, któremu z góry możemy coś narzucić. Jeśli chcesz by dziecko pouczyło się, a potem bawiło to zapytaj go o to. „Teraz może się pouczysz, a za godzinę wspólnie się pobawimy, co myślisz o tym pomyśle?” Pokażmy dziecku, że traktujemy go jako ważnego partnera i liczymy się z jego zdaniem chociaż tak naprawdę mamy pozycję do jego egzekwowania.

5. Bardzo dobrze, że się starasz.

Nie wszystkie próby dziecka są owocne. Często chce coś zrobić by nam pomóc, ale mu nie wychodzi. Często podczas tego narobi szkód, ale nie powinniśmy wtedy dziecka karcić. Musimy docenić jego starania i uświadomić go w tym, że zauważamy jego chęć pomocy.

6. Przepraszam.

Gdy popełnimy jakiś błąd musimy się do tego przyznać i przeprosić. Dorosłym bardzo ciężko to przychodzi. Zwłaszcza podczas gdy musimy przyznać się o błędzie dziecku. Jest to jednak bardzo ważne dla jego rozwoju. Robiąc tak prostą rzecz nauczymy dziecko bardzo wiele.

7. Jesteś dla mnie ważny.

baby-165067_960_720

Nawet o tym nie wiemy, ale często dzieci w starszym wieku nie czują się ważne. Czasami jeśli mamy dwójkę dzieci mniej ważne zaczyna czuć się starsze. Dlatego tak istotne jest by utwierdzać dziecko w przekonaniu, że jest dla nas ważne i bierzemy zawsze je pod uwagę w naszych planach oraz liczymy się z jego zdaniem.

Podobne artykuły