7 błędów, które popełniamy, a które mogą zniszczyć nasze auto i wpędzić nas w koszta!

Motoryzacja Data publikacji: 20 grudnia 2016 / Aktualizacja: 2022-02-21

Dzisiaj chcielibyśmy Wam przedstawić 7 prostych codziennych błędów, które często popełniamy nieświadomie. Jednak gdy robimy to dosyć często możemy narazić się na duże koszta naprawy naszego samochodu, a tak łatwo im zapobiec. Wystarczy przestać popełniać poniższe błędy :)

1. Szybkie wjeżdżanie na krawężniki

Na krawężnik powinniśmy wjeżdżać powoli. Zbyt szybkie wjechanie na krawężnik może uszkodzić felgę, czego nawet nie zauważymy. Zniszczona może zostać również sama opona. Jeśli powstanie na niej bąbel będzie do wymiany, a wymienia się zawsze dwie opony na jednej osi. Oczywiście możemy przy większej prędkości uszkodzić również elementy układu kierowniczego i zawieszenia.

2. Przejeżdżanie przez kałuże

Nigdy nie wiemy jak głęboka jest dziura bo znajduje się w niej woda. Zbyt pewne wjechanie do niej może powodować bardzo duże koszta późniejszej naprawy samochodu. Dlatego kałuże najlepiej jest omijać, a gdy nie mamy takiej możliwości to należy przed nimi zwolnić.

[adopony]

3. Uzupełnianie płynów na gorącym silniku

Gdy musisz dolać oleju silnikowego to nigdy nie nalewaj go gdy silnik jest ciepły. Elementy silnika są tak naprawdę bardzo delikatne i nie lubią nagłych skoków temperatur. Może dojść do ich popękania.

4. Nie sprawdzanie ilości płynów

Bardzo rzadko sprawdzamy czy w samochodzie jest wystarczająca ilość wszystkich płynów, zwłaszcza oleju silnikowego. Niektórzy zawierzają po prostu kontrolce stanu oleju, ale nie zawsze warto to robić. Przykładowo, w niektórych samochodach zapala się ona dopiero gdy ciśnienie oleju jest zbyt małe. Może więc dojść do sytuacji gdy oleju silnikowego jest za mało, ale czujnik widzi, że ciśnienie jest w normie więc się nie zapala. My wtedy jednak możemy zatrzeć silnik i będzie on do wymiany.

5. Nie czyszczenie filtra DPF

Jeśli masz samochód z filtrem cząstek stałych to powinno się regularnie go przepalić. Nawet gdy system samochodu nie pokazuje komunikatu, że filtr cząstek stałych jest pełny i należy teraz jeździć by go oczyścić to co 200 kilometrów powinniśmy sami zrobić jakąś większą trasę z prędkością powyżej 60km/h. Dzięki temu w przyszłości unikniemy drogich napraw.

6. Zbyt ekologiczna jazda

Eko jazda jest miła dla portfela, ale już mniej dla samochodu. Gdy często jeździsz na małych obrotach w okolicy 1500 obrotów na minutę, Twój silnik zużywa się znacznie szybciej. Możesz zniszczyć np. koło dwumasowe, a jego naprawa to koszt rzędu paru tysięcy złotych.

7. Zbyt agresywna jazda po włączeniu silnika

Nie powinno się gazować silnika na zimno. Gdy dopiero go włączysz i ruszysz daj mu czasu na rozgrzanie się i przez jakiś czas go mocno nie katuj. Zbyt agresywna jazda na zimnym silniku mocno zużywa jego podzespoły, a remonty mogą być bardzo drogie.

Podobne artykuły