6 powodów dlaczego warto zacząć trenować jogę!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 18 stycznia 2016 / Aktualizacja: 2022-03-28

Miniaturka-Facebook

1. Lepszy oddech

Oddech to integralna część ćwiczeń. Ma nawet swoją nazwę – pranayama. To głębokie, gardłowe oddychanie, które skutecznie odpręża i zwiększa wydajność płuc.

2. Elastyczność

Jogini przekonują, że nim bardziej nasze mięśnie są nierozciągnięte, tym bardziej powinniśmy spróbować ćwiczyć jogę. Dlaczego? Bo będzie zauważalna różnica, będziemy mieć satysfakcję. Efekty regularnego treningu widać już po tygodniu. Mostki, szpagaty i inne figury, gdzie wymagana jest elastyczność mięśni i ścięgien, nie będą sprawiać Ci problemu.

3. Leczy i uodparnia

Praktyka jogi pomaga zwalczyć ból wszelkiej maści, a przede wszystkim związanym z bólem pleców, kręgosłupa, reumatyzmów, migren czy bólów menstruacyjnych. Dodatkowo uodparnia, przede wszystkim dlatego, że komórki ciała są dotlenione.

4. Oczyszcza

Joga idealnie sprawdzi się jako detoks naszego organizmu, czyli oczyszczenie z toksyn. Dzięki ćwiczeniom pobudzamy przemianę materii i usuwamy toksyny.

5. Przyspiesza metabolizm

Jak każde inny sposób aktywności, zwiększa metabolizm i to bardzo skutecznie! Przyczyna jest prosta. Niektóre asany (pozycje) wymagają, byśmy wytrzymali w nich kilka oddechów, przez co spinamy mięśnie, stymulujemy organy, które wydzielają odpowiednie enzymy trawienne.

6. Redukuje stres

W trakcie praktyki jogi, wyuczamy w sobie nawyk głębokich, rytmicznych oddechów. Jednemu ruchowi odpowiada albo jeden wdech, albo wydech. To relaksuje i wchodzi w krew, dzięki czemu łatwiej będzie nam się w życiu codziennym odnaleźć w stresującej sytuacji. Szybciej odzyskamy zimną krew.

Ćwiczenia jogi w domu dla początkujących – program podstawowy

Podobne artykuły