5 zasad zdrowego opalania się

Zdrowie Data publikacji: 15 lipca 2016 / Aktualizacja: 2018-06-27

Na pewno zechcecie opalać się na plaży albo chociażby w swoim ogrodzie. Warto jednak zadbać o to by to opalanie było zdrowe. Niewłaściwa ekspozycja na słońce naszej skóry może doprowadzić do niechcianych efektów ubocznych, a nawet być przyczyną wystąpienia chorób nowotworowych.

1. Opalajmy się z rana

Sprawą tą zajęli się naukowcy z University Of North Carolina i zauważyli, że dla opalania bardzo ważna jest pora dnia. Poranne słońce jest bowiem mniej groźne dla naszej skóry, a jej możliwości regeneracyjne o tej porze są dużo większe. Odradzają równocześnie opalanie w godzinach 11-15 gdy ekspozycja na słońce jest największa i wtedy szkodzi ono najbardziej naszej skórze.

2. Chroń swoją skórę

Korzystasz z filtrów przeciwsłonecznych? Jeśli nie to koniecznie zacznij. U nas najmocniejszy dostępny filtr to 50 i powinien być stosowany zarówno dla dzieci jak i dorosłych gdy ekspozycja na słońce jest duża. Zwłaszcza jeśli masz bladą cerę podatną na oparzenia słoneczne.

Wiele osób zapomina też, że filtr powinno się nakładać ponownie co 2h i po każdym wejściu do wody. Często myślimy, że jak rano się posmarujemy to potem cały dzień jesteśmy chronieni od słońca. Jego niestosowanie może skończyć się np. czerniakiem, czyli nowotworem skóry, który często atakuje tył kolan, gdzie skóra jest najcieńsza. Dlatego powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to miejsce.

Jeśli nie chcecie stosować gotowych filtrów słonecznych możecie użyć naturalnych produktów. Możesz użyć olejku kokosowego jako naturalnego blokera SPF 4.

3. Uważaj na swoje oczy

Zapominamy często o tym, że promieniowanie ultrafioletowe może powodować negatywne zmiany na siatkówce oka, które są niestety nieodwracalne. Jeśli opalamy się i zwracamy twarz ku słońcu powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu naszych oczu. Ważne jest aby wtedy założyć np. okulary przeciwsłoneczne. Ale nie takie za 15 zł z budki przy plaży, a porządne okulary z filtrem UV.

4. Zabezpieczaj głowę

Na pewno pamiętacie jak mama kazała Wam zakładać czapkę gdy biegałyście po słońcu. Miała wiele racji, zwłaszcza gdy się opalamy i wystawiamy się na ciągłą ekspozycję na słońce. Musimy pamiętać aby wtedy chronić głowę, jeśli nie chcemy doprowadzić do udaru słonecznego – co wcale nie jest takie trudne. Dlatego pamiętaj o chustce bądź kapeluszu gdy się opalasz.

5. Pij wodę

W upale silnie się pocimy, woda odparowuje z naszej skóry, a my często zapominamy by płyny uzupełniać. Pamiętaj więc, że podczas opalania warto nawadniać nasz organizm i pić wodę. Nie słodkie napoje, czy drinki, a czystą wodę np. z cytryną lub owocami :)

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły