5 trików, które zwiększą zasięg Twojego Wi-Fi w domu

Porady Data publikacji: 24 września 2015 / Aktualizacja: 2019-01-28

Denerwuje Cię to, że w niektórych częściach mieszkania nie możesz złapać zasięgu sieci w-fi? Są na to sposoby i niektóre z nich nic nie muszą Cię kosztować, a mogą okazać się skuteczne. Wypróbuj je, a być może zasięg Twojej domowej sieci się poprawi.

Jak zwiększyć zasięg wi-fi w domu

1. Ustaw router w centralnym punkcie domu

Zasięg wi-fi rozchodzi się od routera jak parasol. Dookoła niego jest najlepszy, a im dalej od niego tym jest gorzej. Jeśli masz duże mieszkanie, a router stoi na jego końcu zasięg w pozostałych częściach mieszkania może być słaby, za to u sąsiada za ścianą byłby świetny. Dlatego router powinien być ustawiony w centralnym punkcie Twojego mieszkania. Dzięki temu zasięg będzie rozchodził się równomiernie na wszystkie strony i być może dzięki temu zyskasz go tam, gdzie do tej pory go nie było.

2. Ustaw router wysoko

Dotyczy to tego samego co w punkcie wcześniejszym. Kształt rozchodzącego się zasięgu przypomina parasol, dlatego jeśli wyżej go ustawimy może być lepszy na jego krańcach. Dlatego jeśli w jakimś pokoju nie masz zasięgu może to być powodem tego, że router stoi na podłodze. Postaw go na szafie, a zasięg może się zwiększyć.

3. Trzymaj go z daleka od elektronicznych sprzętów

Telewizor czy inne urządzenia elektroniczne mogą zakłócać pracę routera i przez to sprawiać, że sygnał, który emituje jest dużo słabszy. Dlatego staraj się by stał oddalony jak najbardziej od innych urządzeń elektronicznych jeśli oczywiście istnieje taka możliwość.

4. Ustawienia anten w routerze

Niektóre modele routerów posiadają anteny zewnętrzne. Możesz popróbować inaczej je ustawić aby zwiększyć siłę sygnału. Jeśli ma dwie anteny warto jedną ustawić poziomo, a druga pionowo. Możesz też spróbować skierować większą siłę sygnału w daną stronę ustawiając za routerem ekran odbijający sygnał. Można zrobić go nawet owijając kawałek kartonu folią spożywczą srebrną stroną na zewnątrz.

5. Repeater sygnału wifi

Repeater to urządzenie, które wzmacnia sygnał routera i rozszerza jego pole. Działa to bardzo prosto. Urządzenie takie wpinamy do prądu w miejscu, gdzie sygnał jest dostatecznie mocny, a ono zwiększa jego zasięg. Jest to o tyle dobre, że nie tworzymy w ten sposób żadnej nowej sieci, po prostu rozszerzamy zasięg już istniejącej. Koszt takiego reapetera renomowanej firmy to ok. 70 zł.

Podobne artykuły