5 produktów, którymi możesz zastąpić niezdrowy cukier!

Zdrowie Data publikacji: 03 października 2016 / Aktualizacja: 2022-03-26

Cukier nazywany jest białą śmiercią. Nie bez znaczenia, nie tylko negatywnie wpływa na naszą sylwetkę powodując nadwagę, ale też negatywnie wpływa na nasz stan zdrowia. Nie wspominając nawet o chorobach, które może wywołać sama nadwaga. Pamiętajcie również, że cukier spożywacie nie tylko dosypując go do herbaty, ale też znajdziecie go w wielu produktach, które kupujecie. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam czym zastąpić cukier w swojej diecie.

Jaki negatywny wpływ ma na nas spożywanie cukru?

  1. cukier osłabia wzork
  2. przyśpiesza starzenie się skóry
  3. powoduje wypadanie włosów
  4. powoduje próchnicę
  5. powiększa ryzyko zawału
  6. negatywnie wpływa na poziom cholesterolu
  7.  powoduje większe ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe
  8. zmniejsza odporność
  9. może powodować cukrzycę
  10. negatywnie wpływa na nerki

Czym zastąpić cukier w naszej diecie?

Jeśli chcesz słodzić i robić to zdrowo to najlepiej wykorzystać do tego miód. Miód ma więcej kalorii niż cukier biały, ale za to składa się z cukrów prostych, które dobrze przyswajane są przez ludzki organizm. Do tego zawiera wiele witamin i minerałów.

Możemy do słodzenia wykorzystać również syrop klonowy. Jeśli już go próbowaliście to ma podobny trochę smak do miodu, jest smaczny. Zawiera minerały oraz sole, a także witaminy. Jest mniej kaloryczny niż miód i biały cukier.

Cukier brzozowy to też dobry zamiennik białego cukru. Nie mylić z cukrem brązowym, który jest po prostu barwionym białym cukrem. Cukier brzozowy jest dosyć drogi. Ale zawiera za to o 40% mniej kalorii niż cukier biały oraz wiele innych przydatnych minerałów i witamin. Do tego ma właściwości bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi bakterii. Podobnie warto również kupować cukier trzcinowy, który również można pomylić z brązowym.

Stewia jest bardzo słodka (nawet 300 razy bardziej niż cukier) i nie zawiera praktycznie kalorii. Polecana jest dla sportowców po treningu, daje mocny wyrzut insuliny do krwi co za tym idzie sporo energii. Zawiera witaminy i minerały.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły