5 porad od dentystów, których nie możesz ignorować!

Zdrowie Data publikacji: 05 grudnia 2018

Wielu z nas dentysta nie kojarzy się z niczym miłym. Borowanie zębów, długie minuty spędzone z otwartymi ustami i ból to coś co nas zazwyczaj odstrasza od wizyty u dentysty. Warto jednak go odwiedzać i dbać o stan naszego uzębienia. Jeśli jednak chcecie odwiedzać go jak najrzadziej, musicie o swoje zęby zadbać sami. Dzisiaj przekażemy Wam kilka porad, które mają dla Was dentyści. Zastosujcie się do nich, a Wasze zęby będą dużo zdrowsze!

Nie myj zębów zaraz po posiłku

Krąży mit, który mówi, że po posiłku należy umyć zęby. Oczywiście dobrze jest to zrobić, ale nie zaraz po samym posiłku bo w ten sposób możemy tylko zaszkodzić swojemu szkliwu. Jedzenie i napoje zaburzają poziom pH w ustach, szkliwo staje się miększe przez 30-40 minut po posiłku. Dlatego w tym czasie jamę ustną możemy wypłukać wodą, ale nie należy myć wtedy zębów. Dopiero po tym czasie możesz przystąpić do szczotkowania.

Pij kawę szybko

Dlaczego należy pić kawę szybko? Chodzi o nasze zęby. Kawa szkodzi naszemu szkliwu i gdy traktujemy ją jako dodatek do konwersacji spijając powoli delektując się każdym jej łykiem, tak naprawdę sprawiamy, że ryzyko próchnicy wzrasta. Dlatego kawę najlepiej jest wypić szybko. Oczywiście dla każdego fana kawy, takiego jak ja jest to wiadomość bardzo zła. Lubię pić kawę powoli i delektować się nią. Jest to codzienny rytuał, który robię. Dlatego postaram się znaleźć złoty środek i robić to nieco szybciej, ale jednocześnie nie brać kubka kawy na dwa hausty :)

Nie przekłuwaj języka

Jeśli chcesz zadbać o swoje zęby to raczej nie powinnaś przekłuwać języka. Dlaczego? Chodzi o czysto mechaniczne uszkodzenia. Kawałek metalu w buzi może mechanicznie uszkodzić szkliwo uderzając o nie.

Sprawdź stan uzębienia gdy zajdziesz w ciążę

Dentyści zalecają by po zajściu w ciąże sprawdzić stan swojego uzębienia, a nawet gdy podejmiemy decyzję o staraniu się o dziecko. Dziury w zębach to źródła infekcji, które mogą rozprzestrzeniać się po organizmie i wpłynąć na rozwój płodu. Może to doprowadzić do przedwczesnego porodu czy chorób wrodzonych. Warto więc wcześniej wyleczyć swoje zęby.

Nie usuwasz kamienia nazębnego

Niestety nadal bardzo mało osób usuwa kamień nazębny, a warto to robić tym bardziej, że sam zabieg jest refundowany przez NFZ. Kamień nazębny posiada swoje negatywne skutki bo powoduje próchnicę i zapalenia dziąseł. Sprawia, że nasz oddech pachnie brzydko i do tego brzydko wygląda.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły